تبلیغات موثر و چگونگی رسیدن به آن

تبلیغات موثر شاید سال‌هاست که برای کسب و کارتان زحمت می‌کشید اما هنوز هم، با وجود مشتریان زیاد، یک نام آشنا نشده‌اید. ممکن است فکر کنید محصول یا خدمتی که ارائه می‌دهید شایستگی چنین نامی را ندارد اما اشتباه می‌کنید. گناه ناآشنا بودن محصول‌تان را بر گردن خط تولید یا مجموعه‌ای که سازمان‌دهی کرده‌اید نیندازید؛ مقصر اصلی خود شمایید که هیچ وقت با صدای بلند نام کسب و کار و قدرت خارق‌العاده‌اش را به زبان نیاورده‌اید. تلاش ما در این صفحات همین است، اینکه به شما پرقدرت‌ترین بلندگوی جهان را هدیه کنیم تا تنها با اندکی هزینه بیشتر و کمی فکر و خلاقیت، بتوانید موفقیت کسب و کارتان را به توان ۱۰ برسانید.

یک شرکت تبلیغاتی موفق جمله‌ای را بر روی محصولاتش جهت جذب مخاطبین می‌نوشت: ” آیا شما برای جذب مخاطبین جدید جهت فروش یک محصول و یا راه‌اندازی یک سرویس فروش در تلاش هستید؟ پس باید بدانید که گزینه‌های انتخابی بسیاری را پیش‌رو دارید. “

در تبلیغات نیاز به تحلیل بازار در سطوح مختلف ازجمله جامعه مخاطب خود دارید. برای مثال در اکثر مواقع بهترین راه تکرار یک تبلیغ است اما انتخاب محیط مناسب برای تبلیغات محصول ویا سرویس شما نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد. به فرض اگر می‌دانید که بازار هدف شما یک مجله خاص را مطالعه می کند، باید در آن نشریه تبلیغ کنید.

با این ۷ قلاب به ذهن مخاطب چنگ بزنید

۱٫ اصلی‌ترین هدف کسب و کار شما چیست؟ دوست دارید با این تبلیغات به چه نتیجه‌ای برسید؟ این موضوع به شما کمک می‌کند تا بهترین و موثرترین پیام تبلیغاتی را طراحی کنید.

۲٫ حالا نگاهی دوباره به محصول یا خدمتی که ارائه می‌دهید بیندازید. برای تبلیغات به مصرف‌کننده‌تان توجه زیادی نکنید بلکه ببینید چه کسی مشتری اصلی محصول‌تان است و همان را مخاطب قرار دهید.

۳٫ محصول شما قرار است چه حسی را در مخاطب ایجاد کند. غم؟ شادی؟ ترس؟ امنیت؟ هر کدام از حواس او که مد نظرتان است را نشانه بگیرید و تا می‌توانید آن را قلقلک دهید.

۴٫ پرحرفی نکنید. مخاطب امروز برای خواندن جملات طولانی و دلایل پرپیچ و تاب شما فرصت ندارد پس اصلی‌ترین حرف را به مختصرترین شکل بیان کنید.

۵٫ انتظار نداشته باشید مخاطب برای دیدن تبلیغ‌تان قدمی بردارد. این شمایید که باید سمت او بروید. پس هر جا که فکر می‌کنید جمع زیادی از گروه هدف‌تان آنجاست، تبلیغات‌تان را هم به آنجا ببرید.

۶٫ همه حرف‌های‌تان را در یک پیام نزنید. بگذارید هر چند وقت یک بار با یک حرف تازه و یک شعار تازه به مخاطب‌تان نزدیک شوید.

۷٫ شعار تبلیغاتی‌تان را با تصویر آن هماهنگ کنید. سعی کنید پیام‌های‌تان با هم هماهنگ باشند و پیام‌های متفاوت را برای فرصت‌های متفاوت بگذارید.

به خاطر داشته باشید که خلاقیت در تبلیغات، حرف نخست را می زند. در ادامه چند نمونه از تبلیغات رایج که می توانید از آن‌ها بهره‌ ببرید را به اختصار بیان می‌کنیم:

روزنامه:

تبلیغات در روزنامه می تواند کسب و کار شما را در طیف وسیعی از مخاطبین گسترش دهد. ممکن است دریابید که ترکیبی از تبلیغات در روزنامه های دولتی، شهری و حتی محلی برایتان نتایج ارزشمندی به همراه داشته باشد.

مجله:

تبلیغات موثر در یک مجله تخصصی می تواند به سرعت و به راحتی دسترسی به یک بازار هدف خاص را ایجاد کند.

مخاطبین بالقوه تمایل دارند مجلات را در اوقات فراغت مطالعه کنند و حتی مجلات برای مدت زمان طولانی‌تری نگهداری می شوند.

تبلیغ در مجلات فرصت‌های زیادی را جهت جلب توجه ایجاد می‌نماید. مجلات به طور کلی هم به مخاطبین و هم به تجارت همزمان خدمت می کنند.

رادیو:

رادیو یک راه عالی برای رسیدن به مخاطب مورد نظر است. اگر بازار هدف شما به یک ایستگاه خاص رادیویی گوش می دهد تبلیغات موثر و منظم در رادیو می تواند مشتری های جدید برای شما جذب کند. با این همه توجه داشته باشید که صدا محدودیت های خاص خود را دارد.

تلویزیون:

تلویزیون یک راه تبلیغات موثر و کاملا گسترده است.در صورتی که شما تصمیم دارید دریک بازار بزرگ و یک منطقه وسیع تبلیغ کنید، تلویزیون را انتخاب کنید.

تبلیغات در تلویزیون مزایایی همچون تصویر، صدا، حرکت و رنگ را جهت متقاعد کردن مشتری برای خرید از شما به همراه دارد. همچنین اگر نیاز به نشان دادن این دارید که چگونه محصول یا خدمات شما عمل می کند، تبلیغ در تلویزیون مفید خواهد بود.

برگزاری ایونت‌ها:

در حقیقت برگزاری ایونت‌ها نوعی تبلیغات موثر است که در ظاهر برای خدمات‌دهی به جامعه و آگاه‌سازی مخاطبین طراحی می‌شود. معمولا ایونت‌ها برای دو طیف از مخاطبین مدنظر هستند؛ یکی ارتباط بهتر جامعه مخاطبین تخصصی مورد نظر و دیگری ارتباط قوی‎‌تر و توضیح بیشتر برای مخاطبین. استفاده از ایونت‌ها برای تبلیغات نیاز به تحلیل بازار و مدیریت آن به صورت تخصصی دارد.

بازاریابی موتورهای جستجو، دایرکتورهای چاپی و آنلاین:

دایرکتور‌های چاپی هنوز هم به عنوان نوعی راهنمای خرید بر اساس نام یا دسته بندی  مرسوم و کاربردی هستند. و بیشتر مردم زمانی که ذهن خود را جهت خرید کالایی آماده کرده‌اند به دایرکتوری‌ها مراجعه می کنند. در این جور مواقع آن ها فقط می بایست تصمیم بگیرند که ازچه کسی می خواهند خرید کنند.

مزیت بزرگ راهنما‌ها یا دایرکتورها در حال حاضر وجود اینترنت و وابستگی مخاطب امروز به آن است. مزیت موتورهای جستجو آنلاین نسبت به دایرکتوری های چاپی این است که مخاطبین در هر جا با استفاده از جستجو در اینترنت به راحتی نیازهای خود را برطرف می‌کنند و این از مهمترین نکات تبلیغات دایرکتورهای آنلاین است؛ همچنین اگر اطلاعات شما تغییر پیدا کند به راحتی می توانید تغییرات را اعمال کرده و مخاطب خود را حفظ نمایید.

اگر بازار هدف شما از دایرکتوری های چاپی و یا آنلاین استفاده می کنند ممکن است تبلیغ در هر دو نوع مفید واقع شود. هر چند که امروزه دایرکتوری های چاپی کمتر استفاده می شود.

تبلیغات محیطی :

برای تبلیغات محیطی تنوع بسیاری وجود دارد که طبیعتا تخصص بالایی را نیز می‌طلبد. بیلبوردها در فضاهای باز مانند خیابان‌ها، جاده‌ها، پارک‌ها، ورزشگاه‌ها و غیره می توانند انتخاب خوبی باشند که برای انتخاب هر کدام نیاز اساسی به شناخت و تحلیل بازار به صورت تخصصی خواهید داشت. به غیر از بخش تبلیغات در مسیرها، تبلیغات محیطی شامل بخش ترانزیتی نیز می‌شود مانند تبلیغات بر روی اتوبوس، تاکسی.

بیلبورد های بزرگ تاثیرات زیادی در به هدف رسیدن شما خواهند داشت. در صورتی که یک فرد هر روز هنگام سفر های درون شهری تابلوی تبلیغاتی شما را مشاهده کند احتمالا هنگام خرید محصولی در رده تبلیغاتی شما، حتما نام محصولی که هر روز مشاهده کرده را به خاطر می‌آورد.

بزرگترین بیلبورد‌ها هم معمولا حاوی اطلاعات محدودی هستند. کافی است نشانی وبسایت شما در تبلیغ خوانده شود.

تبلیغات در فضای باز کمی گران تمام می شود، به خصوص که در مکان‌های اصلی و تابلو‌های بزرگ انجام می‌گردد.

دیجیتال مارکتینگ:

آنلاین بودن در اینترنت یک راه کاملا مقرون به صرفه برای جذب مشتری های جدید می باشد.

شما می توانید از این طریق کالا یا خدمات خود را به مخاطبین جهانی یا محلی ارائه دهید. سرویس های جدید یا اطلاعات مربوط به کسب‌و‌کار خود را می‌توانید تغییر داده و یا افزایش دهید و همیشه در دسترس مخاطبین خود در فضای دور یا نزدیک و در هر زمان باقی‌بمانید.

بسیاری از افراد قبل از تصمیم گیری در مورد خرید یک محصول به صورت آنلاین تحقیق می کنند.

وب سایتی که به خوبی طراحی شده باشد، محلی متمایز برای خرید مخاطبین خواهد شد.

راه کارهای بسیاری حرفه‌ای برای استفاده از دیجیتال مارکتینگ وجود دارد؛ عنوان مثال بهبود رتبه بندی موتور جستجو می تواند یک گزینه بسیار موثر باشد.

برای نمونه از دیگر راه های تبلیغ در دیجیتال مارکتینگ می‌توان از موارد همچون تبلیغ محصول یا خدمات در رسانه‌های اجتماعی آنلاین، وبلاگ‌ها، موتورهای جستجو نام برد که مخاطبین می‌توانند به راحتی به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا