۴ نکته که پیش از طراحی لوگو باید مورد توجه قرار گیرند

نویسنده‌ی متنی که از آن برای منبع این نوشتار استفاده کرده‌ام می‌گوید چندی پیش به مدرسه‌ی پسرش رفته و اجرایی در مورد برندینگ و بازاریابی داشته است. از آن‌جا که مخاطبین او دانش‌آموزان ۵ تا ۱۲ ساله بوده‌اند تصمیم گرفته از نوعی بازی استفاده کند. بازی‌ای که او مورد استفاده قرار داده بازی با لوگوها بوده. آن چیزی که در این بین مهم است و به بحث ما می‌آید این است که دانش آموزان با یک نگاه به لوگوها، حتی لوگوهایی که هیچ گونه متنی در آن‌ها وجود نداشته، توانسته‌اند حدس بزنند که این لوگو مربوط به کدام برند است. نویسنده‌ی مذکور متعجب شده و پرسیده احتمالاً هر یک از شما با دیدن مثلاً لوگوی نایک، کفش ورزشی در ذهن‌تان تداعی شده و یا مثلاً با دیدن لوگوی مک دونالد، سیب زمینی سرخ‌کرده را در ذهن تصور کرده‌اید. اینجا بوده که نویسنده بیش از پیش به لوگو و اهمیت آن پی برده است. اما فارغ از این مورد، در طراحی لوگو بایستی یک سری معیارها و اصول را رعایت کرد تا بتوان تأثیری بیش‌تر بر مخاطب نهاد.

[one-third-first]

بیلبورد شمشک | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

لیست بیلبوردهای شمشک

[/one-third-first]

[one-third]

بیلبورد های شهر لواسانات| آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

لیست بیلبوردهای لواسان

[/one-third]

[one-third]

بیلبورد های شهر تهران | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

لیست بیلبوردهای شهر تهران

[/one-third]

البته جای انکار نیست که برخی لوگوها در طول زمان تکامل یافته‌اند، مانند لوگوی اپل، اما این مورد هیچ مانع از آن نمی‌شود که به هنگام طراحی لوگو برخی موارد رعایت نگردند. من در این نوشتار می‌خواهم به ۴ مورد از مواردی که پیش از طراحی لوگو باید مورد توجه قرار گیرند بپردازم. اما پیش از آن بد نیست بدانید که یک تحقیق در زمینه‌ تأثیر لوگو صورت گرفته که نتیجه‌ی آن نشان از آن دارد که لوگوهای به یاد ماندنی تا ۱۳ درصد بیش از سایرین در جلب توجه مخاطب مؤثر اند و همچنین تا ۷ درصد بیش از سایرین موجب ترغیب مخاطب جهت کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد لوگو می‌شوند.

ضمناً نکاتی که در پی می‌آیند، از سوی یکی از بازاریابان بزرگ جهان در زمینه‌ی طراحی لوگو، طراحی وب و طراحی محصول به نام روز کیمبارووسکی (Ross (Kimbarovsky ارائه شده‌اند.

۱- لوگو و هویت برند:

مشتریان امروز کسانی هستند که بارها و بارها بازارهای مختلف را جستجو کرده‌اند و با برندهای بسیاری آشنا شده‌اند. لوگوی شما در وهله‌ی اول، فارغ از زیبایی و جذابیت، باید یک تداعی‌کننده‌ی ذهنی از کمپانی و برند شما برای این افراد باشد. متأسفانه برخی هستند که با مشاهده‌ی یک لوگوی زیبا درصدد طراحی لوگوی شرکت خود بر اساس آن برمی‌آیند. این کاملاً اشتباه است. لوگو باید نشان‌دهنده‌ی شخصیت و هویت برند باشد.

بایستی بدانید که چه مواردی کمپانی شما را از سایر کمپانی‌ها جدا می‌کنند؟ چه ارزش‌هایی؟ چه برتری‌هایی؟ این‌ها را می‌گویم چون که بر طبق نظر کیمبارووسکی برخی از مدیرانی که به نزد او جهت طراحی لوگو رفته‌اند درکی مشخص و واحد از برند خود و ویژگی‌های منحصر به فردش نداشته‌اند. به همین دلیل کیمبارووسکی یک پرسش‌نامه طراحی کرده و به دست مدیر داده تا او با پاسخ گفتن به پرسش‌نامه بتواند یک شَمای کلی و جزئی از برند به دست کیمبارووسکی بدهد تا او نیز بتواند این شمای کلی از برند را در لوگو پیاده کند.

اما شُمایی که در حال مطالعه‌ی این متن هستید، دیگر این نکته را می دانید که لوگو نباید صرفاً جذاب و زیبا باشد بلکه باید با ماهیت و هویت برند در ارتباط باشد و از این رو، پیش از آن که به نزد طراح لوگو برای برای طراحی لوگو بروید بایستی درکی مشخص و واضح از برند خود و مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردم داشته باشید.

۴ نکته که پیش از طراحی لوگو باید مورد توجه قرار گیرند | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
۴ نکته که پیش از طراحی لوگو باید مورد توجه قرار گیرند | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

۲- لوگو و مد روز:

برخی موارد هستند که صرفاً در لوگوهای مربوط به یک دوره یا سال مشخص وجود دارند و در واقع گرایشی زودگذر هستند. این که کدام یک از موارد صرفاً گرایشی زودگذر اند و کدام یک گرایشی دائمی و زیبا دقیقاً قابل تشخیص نیست. اما از نگاه کیمبارووسکی باید هر آن چه که خود دوست دارید را در لوگو مورد استفاده قرار دهید و هر آن چه را هم که دوست ندارید استفاده نکنید. در این بین خیلی مهم نیست کدام مورد مال سال اخیر است و کدام مورد نیست.

فراموش نشود که حتی اگر لوگوی شما در نگاه‌تان بسیار زیبا باشد و در نگاه دیگران نیز تمامی معیارهای زیبایی‌شناسی را در خود داشته باشد ولی در عین حال گویای ماهیت و هویت برند شما نباشد، انتخابی ضعیف و فقیر خواهد بود.

۳- لوگو و هزینه:

تا کنون به دو مورد از مواردی که پیش از طراحی لوگو باید به آن‌ها توجه کنید اشاره داشته‌ام: یکی تفکر در مورد هویت برند و دیگری تعیین موارد مورد علاقه‌ی شما در لوگو. سومین مورد میزان هزینه‌ای است که می‌خواهید برای طراحی لوگو صرف کنید. بدیهی است که هر اندازه که پول بدهید آش می‌خورید. اما در این بین نکته‌ای که باید حتماً به آن توجه کنید و کیمبارووسکی نیز تأکیدی بسیار بر آن دارد این است که نباید برای آن که هزینه‌ای کم صرف کنید سمت لوگوهای از پیش آماده بروید. او تا به اینجای کار به شدت تأکید داشته که لوگو باید گویای هویت و ماهیت برند باشد و بدیهی است که لوگوهای از پیش آماده به هیچ عنوان چنین امری را در پی ندارند و لذا چیزی جز هدر دادن پول نیستند.

همچنین لوگویی که شما در میان این لوگوها انتخاب می کنید ممکن است توسط برندهای مختلف دیگر نیز انتخاب شده باشد و چه بد است که لوگوی شما، که حتماً بایستی لوگویی منحصر به فرد باشد، لوگویی باشد مشابه لوگوی سایر برندها!

از نگاه کیمبارووسکی برای طراحی لوگو خساست به خرج ندهید و سعی کنید هزینه‌ای بیشتر صرف کنید تا لوگوی برند شما لوگویی حرفه‌ای باشد، چرا که این لوگو صرفاً برای یک ماه و دو ماه و کلاً مدت‌زمانی کوتاه نیست.

۴- تصمیم قاطع:

بایستی پیش از مراجعه به طراح لوگو تعیین کنید که قرار است چه کسی تصمیم آخر را بگیرد. به زعم کیمبارووسکی برخی کمپانی‌ها یک تیم دو تا شش نفره را برای طراحی لوگو می‌فرستند و همین موجب می‌شود که هر یک نظری داشته باشند و کلی مشاجره و بحث و نظر پیش آید که این خوب است و آن بد است و این به درد نمی‌خورد و آن زیبا نیست و این زشت است و … .

سخن آخر

به خاطر داشته باشید که لوگوی برند از جمله مهم‌ترین عناصر مربوط به برند است و لذا نباید آن را خیلی سرسری بگیرید. استفاده از لوگوهای از پیش آماده بدترین کاری ست که می توانید در حق لوگوی خود بکنید، چرا که، همان‌گونه که بارها در متن اشاره شد، لوگو باید گویای هویت برند و اهداف و آرمان‌های آن باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا