یک استراتژی توسعه برند ۱۰ مرحله ایی

برند شما شاید ارزشمندترین دارایی شرکت شما باشد. اگر این ایده درست باشد، پس قطعا توسعه یک نام تجاری قوی تر، مهمترین وظیفه شما خواهد بود. اگر متقاعد نشده اید؟ در ادامه با ما همراه باشید:

برند تعریف شده (مشخص)

یک برند خدمات حرفه ای با اعتبار و چشم انداز (منظر، یا همان ظاهر بیرونی ) آن در بازار به بهترین نحو شناخته می شود. قدرت برند شما را می توان به صورت یک معادله هم برآورد کرد: شهرت ضریدر چشم انداز (Reputation X Visibility)

قدرت برند برابر است با: شهرت ضربدر دید

یکی دیگر از مهمترین عوامل محبوبیت برند شما: چگونگی ارتباط با مخاطب هدف مورد نظر است (که درباره آن در ادامه توضیح داده می شود).

[one-third-first]

بیلبورد های شهر تهران | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

لیست بیلبوردهای شهر تهران

[/one-third-first]

[one-third]

بیلبورد های شهر لواسانات| آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

لیست بیلبوردهای لواسان

[/one-third]

[one-third]

بیلبورد شمشک | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

لیست بیلبوردهای شمشک

[/one-third]

توسعه برند تعریف شده

توسعه برند، فرآیند ساخت و تقویت برند شما می باشد. همانطور که ما به شرکت ها کمک می کنیم تا برند خود را توسعه دهند؛ این فرآیند را به سه مرحله تقسیم می کنیم.

  • مرحله اول، استراتژی نام تجاری شما را درست و با اهداف کسب و کار شما هماهنگ می کند.
  • دوم، توسعه تمام ابزارهایی که شما برای برقراری ارتباط از طریق برند خود به آنها نیاز دارید. مانند لوگو، شعار و وب سایت.
  • و سومی هم، مرحله تقویت نام تجاری جدید و یا به روز کردن برند می باشد.

استراتژی توسعه برند شما چگونگی انجام این وظایف است. برای ساده نشان دادن این وظیفه، ما استراتژی توسعه برند را به صورت تفکیک شده در ۱۰ مرحله آورده ایم:

استراتژی توسعه برند ۱۰ مرحله ای

۱) استراتژی کسب و کار خود را به صورت کلی در نظر بگیرید

یک برند قوی ومتفاوت، مسیر رشد شرکت شما را بسیار آسانتر می کند. اما چه نوع شرکتی می خواهید؟ آیا طرحی برای رشد ارگانیک دارید؟ استراتژی کسب و کار کلی، زمینه ایی برای استراتژی توسعه برند شماست، بنابراین، نقطه شروع همینجاست. اگر موضع (هدف) شما در مورد مکانی که می خواهید شرکت شما به آنجا برسد، روشن باشد، این برند شماست که به شما کمک خواهد کرد تا به آنجا برسید.

۲) مشتریان هدف خود را شناسایی کنید.

مشتریان هدف شما چه کسانی هستند؟ اگر شما از آن دسته افراد هستید که می گویید “همه” شما یک اشتباه بسیار بزرگ انجام می دهید. تحقیقات ما به وضوح نشان می دهد که رشد بالا، سود بالا متمرکز بر داشتن مشتریان هدفی است که مشخص شده باشند. تمرکز دقیق تر، رشد سریع تر را به همراه دارد. تنوع بیشتر مخاطبان هدف، تلاش های بازاریابی شما را بیشتر رقیق خواهد کرد. پس چگونه شما می توانید گروه مشتریان هدف مورد نظر (درست) را انتخاب کنید؟ این را در مرحله بعدی آورده ایم.

۳) تحقیق درباره جمعیت مشتری هدف

شرکت هایی که تحقیقات سیستماتیک را در مورد جامعه هدف مشتریان خود انجام می دهند به مراتب رشد بسیار بالاتری نسبت به شرکت هایی که این تحقیقات را انجام نمیدهند دارند . علاوه بر این، آنهایی که تحقیقات بیشتری انجام می دهند (حداقل یک بار در هر سه ماهه) سریعتر رشد می کنند.

تحقیقات به شما کمک می کند تا دیدگاه و اولویت های مشتری مورد نظر خود را درک کنید، نیازهای آنها را پیش بینی کنید و پیام خود را به زبانی که به آنها تداعی شده، قرار دهید. همچنین (تحقیق) به شما می گوید که چگونه آنها نقاط قوت شرکت و نام تجاری فعلی شما را مشاهده می کنند. به این ترتیب، به طور چشمگیری ریسک بازاریابی مرتبط با توسعه برند را کاهش می دهید.

۴) موقعیت نام تجاری خود را توسعه دهید

اکنون شما آماده هستید که موقعیت نام تجاری شرکت خود را در بازار خدمات حرفه ای (که موقعیت بازار هم نامیده می شود) معین کنید. شرکت شما چگونه متفاوت از دیگران است و چرا مشتریان بالقوه از میان مخاطبان مورد نظر شما، شما را برای کار کردن انتخاب می کنند؟

شرح موقعیت معمولا شامل سه تا پنج قانون می شود که ماهیت موقعیت برند شما می باشد. و باید بر اساس واقعیت بنا شود، به این گونه که، شما باید آنچه را که وعده داده اید تحویل دهید. در اینجا شما باید آرمان گرا باشید، تا بدانید که برای یک هدف یا چیزی دارید تلاش می کنید.

یک استراتژی توسعه برند ۱۰ مرحله ایی | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
یک استراتژی توسعه برند ۱۰ مرحله ایی | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

۵) استراتژی پیام رسانی خود را توسعه دهید

گام بعدی شما یک استراتژی پیام رسانی می باشد. که موقعیت نام تجاری شما را به صورت پیام، به انواع مخاطبان هدف منتقل می کند. مخاطبان هدف شما معمولا شامل مشتریان بالقوه، کارکنان بالقوه، منابع ارجاعی یا دیگر نفوذگران و فرصت های مشارکت بالقوه می باشند.

در حالی که موقعیت برند اصلی شما باید برای همه مخاطبان یکسان باشد، اما هر مخاطبی به جنبه های مختلفی از آن علاقمند خواهد بود. پیام هایی که برای هر مخاطب فرستاده می شود باید مناسب ترین نکات را یادآوری کنند. هر مخاطب نیز علایق خاصی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. و نیاز به شواهد مختلفی برای حمایت از پیام های شما دارند. استراتژی پیام شما باید همه ی این نیازها را رفع کند. این یک گام مهم در مناسب جلوه دادن برند شما برای مخاطبان هدف است.

۶) نام، لوگو و شعار خود را توسعه دهید

برای بسیاری از شرکت ها تغییر نام لازم نیست. اما اگر شما یک شرکت جدید، یا در حال ادغام هستید و یا با نامی کار می کنید که دیگر برای موقعیت شما مناسب نیست، تغییر نام ممکن است در دستور کار قرار گیرد. حتی اگر شما نام شرکت خود را تغییر ندهید، یک لوگو و شعار جدید ممکن است بهتر بتواند از موقعیت برند شما پشتیبانی کند.

این نکته حائظ اهمیت می باشد که  نام، لوگو و شعار شما نام تجاری شما نمی باشد. آنها در واقع راه هایی برای برقراری ارتباط یا نشان دادن برند شما هستند. شما باید با آن زندگی کنید تا آن برای شما طبیعی (واقعی) شود.

۷) محتوای استراتژی بازاریابی خود را توسعه دهید

ما می توانستیم این مرحله را “توسعه استراتژی بازاریابی” نام گذاری کنیم. اما این کار را نکردیم. در عوض ما برای یک استراتژی بازاریابی محتوا می خواهیم.

چرا؟ بازاریابی محتوا به ویژه برای شرکت های خدمات حرفه ای در این عصر اینترنتی مناسب می باشد. بازاریابی سنتی همه چیز را انجام می دهد اما آن (بازاریابی محتوا) کارایی بیشتری دارد. آن از یک محتوای ارزشمند آموزشی برای جذب، پرورش و صلاحیت چشم اندازها استفاده می کند.

به یاد داشته باشید که قدرت برند شما به واسطه هم اعتبار و هم دید آن است. تنها با تکیه بر  افزایش دید، بدون تقویت اعتبار، به ندرت موفقیت حاصل می شود. به همین دلیل تبلیغات سنتی (اطلاعیه هاای دستی و نوشته های رو ساختمان و…) اغلب نتیجه های ناامید کننده ای را به دنبال دارند. از سوی دیگر، بازاریابی محتوا در عین حال هم دید و هم شهرت را افزایش می دهد. این نیز یک راه عالی برای مناسب جلوه دادن برند شما برای مخاطبان هدف شماست.

۸) وب سایت خود را توسعه دهید

وب سایت شما می تواند به تنهایی مهمترین ابزار توسعه تجاری شما باشد. چرا که وب سایت شما همان جایی است که همه مخاطبان شما پی می برند که شما چه کاری انجام می دهید، چگونه این کار را انجام می دهید و اینکه مشتریان خود را می شناسید. مشتریان احتمالی، شرکت شما را تنها بر اساس وب سایت شما انتخاب نمی کنند. اما اگر سایت شما پیام غلطی را ارسال کند، ممکن است شما را کنترل کنند.

علاوه بر این، وب سایت شما خانه ای برای محتوای با ارزش شما خواهد بود. این محتوا به کانون توجه تلاش های بهینه‌ سازی موتور جستجو(SEO) شما تبدیل می شود. تا مخاطبین، کارمندان بالقوه و منابع ارجاعی شما را پیدا کنند و در مورد شرکت شما یاد بگیرند. محتوای آنلاین در مرکز کار هر استراتژی توسعه برند مدرنی قرار دارد.

این روزها، وب سایت های خدمات حرفه ای به دو نوع می آیند. نوع اول یک سایت نام تجاری است. چنین سایتی داستان شما را باز گو می کند و اظهار می کند که چه کسی هستید، چه خدماتی ارائه و چه کارهای انجام می دهید. به طور خلاصه، پیام برند شما را انتقال می دهد. نوع دوم، کارایی فوق العاده ای دارد و مشتریان بالقوه جدید را به وجود آورده، و پرورش می دهد. ما این وب سایت ها را، وب سایت های با کارایی بالا (High Performance Websites) می نامیم.

۹) ساخت جعبه ابزار بازاریابی

گام بعدی در این فرآیند ساختن بقیه ابزارهای بازاریابی شما است. این ممکن است شامل یک صفحه “صفحه فروش” باشد که توصیف خدمات اصلی یا بازارهای اصلی را ارائه می دهد. علاوه بر این، ممکن است به صورت خلاصه (“pitch deck”) باشد که در برگیرنده پیشنهادات شرکت (یا پیشنهادهای کلیدی) و بروشور الکترونیکی در مورد شرکت است. این قطعات دیگر به ندرت چاپ می شوند.

این جعبه ابزار بازاریابی به طور فزاینده ای شامل فیلم ها هم می شود. مباحث ویدیویی محبوب شامل نظریات کلی شرکت، مطالعات موردی و یا ویدئوهای «جلسه شرکا» می باشد. ارائه خدمات کلیدی نیز بسیار مفید است. اگر به گونه ایی مناسب تهیه شده باشد، این ابزار نه تنها یک تابع توسعه کسب و کار بلکه برای توسعه برند نیز مهم می باشد.

۱۰) اجرا، پیگیری و تنظیم

این مرحله نهایی در فرآیند توسعه نام تجاری، یکی از مهمترین موارد می باشد. بدیهی است که یک استراتژی توسعه برند برنده خیلی خوب عمل نمی کند، اگر آن را هرگز اجرا (پیاده سازی) نکند. شما ممکن است از چگونگی این اتفاقات شگفت زده شوید. یک استراتژی استوار که توسعه یافته و با تمام نیت های خوب که شرکت می تواند جمع آوری کند آغاز به کار کرده است. سپس با این واقعیت مواجه می شود؛ افرادی که مشغول کار با مشتری هستند و وظایف توسعه برند را انجام می دهند کنار گذاشته می شوند … و سپس فراموش می شوند.

به همین دلیل پیگیری بسیار مهم است. ما به شدت توصیه می کنیم که پیگیری را هم در اجرای طرح وهم در زمان به ثمر نشستن طرح مد نظر داشته باشید. آیا این استراتژی به صورت برنامه ریزی شده اجرا شد؟ چه اتفاقی برای اقدامات عینی مانند ترافیک جستجو و بازدید کنندگان وب رخ داده است؟ چگونه بسیاری از رهبران جدید، برنامه های کارمندی و فرصت های همکاری را ایجاد کرده اند؟ تنها با پی گیری کل فرایند می توانید مطمئن شوید که شما به نتیجه مناسبی دست یافته اید و باعث اصلاحات درستی شده اید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا