طراحی پوستر تبلیغاتی و چند نکته برای تأثیرگذاری آن

طراحی پوستر تبلیغاتی برای موارد گوناگون به کار می‌رود، از اطلاع دادنِ یک کنسرت گرفته تا برخی رویدادهای اجتماعی. اما پوستر داریم تا پوستر. برخی پوسترها هستند که ویژگی‌های آن که خیلی راحت بر روی مخاطبین تأثیر بگذارند و آن‌ها را ترغیب کنند که به سوی پیامی که پوستر درصدد انتقال آن بوده جذب شوند را دارند. در این نوشتار می‌خواهم روی چنین پوسترهایی تمرکز کنم و به مواردی اشاره داشته باشم که با رعایت آن‌ها می‌توان از یک پوستر تبلیغاتی خوب و تأثیرگذار بهره مند شد. در ادامه با من همراه باشید تا نگاهی داشته باشم به نکاتی جهت طراحی پوستر تبلیغاتی تأثیرگذار. هنگامی که از عکس ها، کلمات و رنگ ها در لایه های مختلف استفاده می کنید، باعث می شود تصویر نهایی دارای ابعاد مختلف و عمق شود. پوستر تبلیغاتی زیر، مربوط به فستیوال کشت و زرع است. در این تصویر، شهر و زندگی کشاورزی نمایش داده شده است و کلمات و تصاویر روی هم افتاده اند.

[one-third-first]

بیلبورد های شهر تهران | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

لیست بیلبوردهای شهر تهران

[/one-third-first]

الف) پیش از طراحی

۱- پیش به سوی موفقیت:

نخستین گام‌ها برای طراحی یک پوستر تبلیغاتی تأثیرگذار پیش از طراحی برداشته می‌شوند. یکی از این گام‌ها جزم کردن عزم برای رسیدن به موفقیت است. در واقع آن هنگام که برند با عزمی راسخ درصدد آن برآمده که به موفقیت دست یابد، گامی بزرگ برداشته و همین گام بزرگ تأثیر بسیاری بر سایر کارهایی که قرار است در آینده انجام دهد، از جمله طراحی پوستر، خواهد گذاشت.

۲- تمرکز بر روی شخصیت برند:

در وهله‌ی اول مهم نیست که پوسترتان چه طرحی دارد بل آن‌چه که مهم است این است که این پوستر رنگ و بوی برندتان را داشته باشد، رنگ و بوی شخصیت برندتان را. یعنی با نگاه به این پوستر خواه‌ناخواه برند شما در ذهن مجسم شود.

۳- تشخیص مصرف‌کنندگان ایده‌آل و تمرکز بر آنان:

پیش از آن که درصدد طراحی پوستر برآیید مهم است بدانید که این پوستر را برای تأثیر گذاردن بر روی چه افرادی طراحی می‌کنید؟ در واقع بایستی مخاطبان هدف‌تان را ابتدا تشخیص دهید و سپس با استفاده از ویژگی‌های این گروه اقدام به طراحی پوستر تبلیغاتی نمایید. این که ندانید دقیقاً چه کسانی مخاطب شما هستند به احتمال بسیار نخواهید توانست یک پوستر تأثیرگذار و قابل توجه طراحی کنید.

برای آن که بتوانید دریابید که این پوستر دقیقاً برای چه کسانی طراحی می‌شود باید برخی پرسش‌ها را از خود بپرسید از جمله:

  • مخاطبین من دقیقاً چه کسانی هستند و چه ویژگی‌هایی دارند؟
  • چگونه می توانم ارتباطی بهتر با آنان برقرار کنم؟
  • کدوم نوع طراحی می‌تواند بیش‌تر بر روی آن‌ها تأثیر داشته باشد؟
  • با چه لحنی باید با آن‌ها صحبت کرد؟
  • از کدام یک از عناصر طراحی بایستی استفاده کرد؟

۴- تعیین پیام:

هر هدفی که از طراحی پوستر دارید، تأکید می‌کنم هر هدفی، بایستی پیامی که درصدد برآمده‌اید که آن را از طریق پوستر تبلیغاتی به دیگران انتقال دهید را واضحاً و به طور روشن در ذهن داشته باشید. تا زمانی که پیام‌تان برای خودتان هم مشخص و واضح نباشد طراحی پوستر تبلیغاتی چیزی جز پول دور ریختن نیست.

حتی اگر بهترین و اصولی‌ترین عناصر را در طراحی پوستر به کار ببرید اما پیام‌اش واضح نباشد کاری از پیش نخواهد برد و پیشاپیش محکوم به شکست خواهد بود.

چند نکته برای طراحی پوستر تبلیغاتی تأثیرگذار | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
چند نکته برای طراحی پوستر تبلیغاتی تأثیرگذار | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

۵- تعیین فاکتورهای موفقیت:

با توجه به پیامی که قرار است به مخاطب بدهید، برخی عوامل و فاکتورها هستند که موجب افزایش موفقیتِ پوستر می شوند. مثلاً اگر قصد و نیت شما از طراحی پوستر این است که مخاطبین را به رستوران‌تان بکشانید، یکی از عوامل و فاکتورهایی که می‌تواند در این راستا به کارتان بیاید تأکید بر عبارت «n درصد تخفیف» است. مردم از تخفیف خوش‌شان می‌آید، لذا این مورد می تواند یکی از فاکتورها جهت رسیدن به موفقیت در پوستری باشد که پیام‌اش در وهله‌ی اول این است که «مردم، به رستوران ما بیایید».

۶- تمرکز بر بودجه:

آخرین موردی که پیش از طراحی پوستر تبلیغاتی باید به آن توجه کنید میزان بودجه است. این مورد اهمیتی بسیار دارد، چرا که بر طبق آن است که می‌توان تعیین کرد که چه تعداد پوستر باید چاپ شود، از چه پرینتری استفاده شود، چه جوهری به کار گرفته شود، از چه کاغذی جهت طراحی پوستر تبلیغاتی بهره گرفته شود و مسائل این قبیل.

تعیین بودجه و تمرکز بر آن این امکان را به شما می دهد که با توجه به بودجه‌تان درصدد بر آیید که بهترین نوع پرینتر، جوهر و کاغذ را انتخاب کنید.

ب) طراحی پوستر تبلیغاتی

خب تا کنون مراحلی که پیش از طراحی پوستر باید طی شوند را ذکر کردم و دیدیم که اولاً این مراحل خیلی سخت نبودند و ثانیاً تا به چه میزان می‌توانند در داشتن یک پوسترِ تبلیغاتی مناسب و تأثیرگذار به کار آیند. حال نوبت آن است که به نکاتی که مربوط به فرآیند طراحی پوستر تبلیغاتی هستند بپردازم. این نکات به قرارِ زیر اند:

۱- توجه به مخاطب:

در بالا گفتم که باید مخاطبین‌تان را تعیین کنید و بدانید که دقیقاً برای چه کسانی می خواهید پوستر تهیه کنید. حال می توان اضافه کرد که به هنگام طراحی پوستر نباید آن‌چه که سلیقه‌ی خودتان است را پیاده کنید بل سلیقه‌ی مخاطب را باید پیاده کنید. این پوستر می خواهد بر روی مخاطب تأثیر بگذارد و نه شما.

پس باید طراحی آن به گونه‌ای باشد که بتواند به راحتی با ذهنیات مخاطب و البته احساسات و سلایق‌اش منطبق شود و خیلی سریع در او نفوذ کند.

نکته‌ای دیگر که در راستای ارتباطِ پوستر با مخاطب مهم است این است که بدانید مخاطبین شما عمدتاً در کجا هستند و نتیجتاً قرار است پوستر را در چه مکان‌هایی نصب کنید. مکان مورد نظر و البته ویژگی‌های‌اش نقشی مهم در تعیین اندازه و رنگ فونت و پوستر دارد.

چند نکته برای طراحی پوستر تبلیغاتی تأثیرگذار | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
چند نکته برای طراحی پوستر تبلیغاتی تأثیرگذار | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

۲- توجه به محتویات پوستر:

فارغ از این موارد، نکته‌ای که در این راستا وجود دارد این است که اگر قرار است در پوسترتان از کلمات بسیاری استفاده کنید بایستی حتماً از استفاده از فونت درشت و بولد دوری کنید. استفاده از چنین فونتی موجب درهم و برهم به نظر رسیدن پوستر می‌شود. خلاقیت شما در این مرحله می تواند بسیار به کار آید. اگر بتوانید متن طولانی و کلمات زیاد را به گونه‌ای در کنار هم قرار دهید که اولاً خوانا باشند و ثانیاً جذاب و شکیل گامی بزرگ در راستای طراحی یک پوسترِ تبلیغاتی تأثیرگذار خواهید برداشت.

از سوی دیگر، اگر قرار است که از تعداد کلمات بسیار کم در پوسترتان استفاده کنید بایستی این کلمات را به گونه‌ای در پوستر بگنجانید که پوستر خالی و خلوت به نظر نیاید. همچنین از تصاویر و رنگ‌ها نیز باید به نحوی استفاده کنید که بتوانند توجه مخاطب را به پوستر جلب کنند.

نکته‌ی دیگری که باید حتماً به کار گرفته شود این است که باید پوسترتان حاوی Call to Action  باشد. البته این امر بسته به پیامی که قرار است در پوستر به مخاطب بدهید نیز هست. اما در کل با توجه به پیام‌تان برای ایجاد یک Call to Action باید حتماً نام برندتان، آدرس سایت‌تان، شماره تلفن‌تان و یا موارد این قبیل را در پوستر درج کنید.

۳- تمرکز بر طراحی ساده و سطحی:

هیچ چیز بدتر از یک پوستر همه جانبه نیست، یعنی پوستری که حاوی تصاویر دو بعدی، سه بعدی، افکت‌های رنگی، افکت‌های سایه‌ای و موارد این قبیل است. پوستر باید ساده و البته سطحی باشد و خیلی ذهن مخاطب را درگیر نکند. مگر یک مخاطب قرار است چه مدت به پوستر نگاه کند؟ اصلاً چه دلیلی وجود دارد که مخاطب زمان زیادی را صرف مشاهده‌ی یک پوستر کند و در صورت پیچیدگی درصدد برآید که محتویات پوستر را تجزیه و تحلیل کند تا دست آخر دریابد که پوستر در حال انتقال چه پیامی است؟

پوستر  باید انتقال‌دهنده‌ی پیام باشد، آن هم در سریع‌ترین زمانِ ممکن و البته به زیباترین شکلِ ممکن.

چند نکته برای طراحی پوستر تبلیغاتی تأثیرگذار | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
چند نکته برای طراحی پوستر تبلیغاتی تأثیرگذار | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

۴- تمرکز بر اصالت:

مردم اصالت را دوست دارند و آن را هم خیلی سریع جست‌وجو می کنند. پوستر شما اگر اصیل نباشد و منحصر به خود شما نباشد و برگرفته از سایر پوسترها باشد نمی تواند در ذهن و دلِ مردم جای گیرد. جرأت متفاوت بودن را داشته باشید و سعی کنید پوستری طراحی کنید که ظاهری منحصر به فرد و یکه داشته باشد.

۵- توجه به رنگ و تایپوگرافی:

جسته و گریخته از ابتدای متن تا کنون به اهمیت رنگ در پوستر اشاره داشته‌ام. باری دیگر تأکید می کنم که عنصر رنگ از جمله کلیدی‌ترین عناصر و البته قوی‌تر عناصر در یک پوستر است. رنگ قدرتِ آن دارد که توجه مخاطب را به پوستر جلب کند، حتی بالاتر، رنگ تواناییِ آن دارد که مخاطب را برای انجام کاری ترغیب کند. اما انتخاب رنگ باید با توجه به پیام پوستر باشد. مثلاً اگر قرار است پوستر را برای ترغیب مخاطب به خرید طراحی کنید رنگ قرمز بهترین گزینه است. اگر می خواهید پوستر را برای اعلان یک کنسرت طراحی کنید، استفاده از رنگ‌های آرام و عمیق بهترین گزینه است. در کل برای انتخاب رنگ در پوستر، افزون بر زیبایی بایستی حتماً به روان‌شناسی رنگ‌ها دقت کنید و رنگ یا رنگ‌هایی را در پوسترتان به کار گیرید که متناسب با نیت و پیامِ پوستر هستند.

همین قضیه برای تایپوگرافی نیز صادق است. در صورت استفاده از تایپوگرافی باید به پیام پوستر و البته مخاطبین آن دقت داشت تا بتوان از بهترین نوع و اندازه‌ی فونت و البته بهترین رنگ برای تایپوگرافی بهره گرفت.

چند نکته برای طراحی پوستر تبلیغاتی تأثیرگذار | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
چند نکته برای طراحی پوستر تبلیغاتی تأثیرگذار | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

۶- توجه به Call to Action:

آخرین نکته‌ای که در ارتباط با طراحی پوستر تبلیغاتی در این نوشتار به آن اشاره می‌شود، که البته مهم‌ترین نیز هست، این است که طراحی پوستر باید به گونه‌ای باشد که Call to Action در مرکز دید و در مرکز توجه باشد (منظور از Call to Action برای کسانی که نمی دانند چیست، همان چیزی ست که شما به واسطه‌ی پوستر از مخاطب می‌خواهید که انجام دهند. مثلاً آمدن به رستوران، یا آمدن به کنسرت، یا خرید فلان محصول و …).

مثلاً اگر پوستر شما درصدد انتقال این پیام است که «به رستوران من بیایید»، بایستی این CTA به طرزی قابل توجه در مرکز دید باشد، در غیر این صورت پوستر شما به احتمال بسیار نمی تواند وسیله‌ای مناسب برای هدف‌تان باشد.

سخن آخر

پوستر اگر به درستی و بر طبق اصول طراحی شود شانس بسیاری برای تأثیر بر مخاطب دارد. نکات بالا را در طراحی پوسترتان به کار گیرید  و منتظر دریافت پاسخ مثبت باشید.

اگر شما نیز مورد یا مواردی را جهت طراحی یک پوستر تبلیغاتی تأثیرگذار در ذهن دارید خوش‌حال خواهیم شد اگر آن یا آن‌ها را با ما و کاربران در میان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا