هوش مصنوعی در بازاریابی، ۳ افسانه‌ای که نباید باور کنید

هوش مصنوعی در بازاریابی ، در ماه‌های اخیر خبرها از هوش مصنوعی بسیار بوده‌اند و به احتمال بسیار زیاد این خبرها در آینده‌ای نزدیک بیش‌تر نیز خواهند شد. هوش مصنوعی در بسیاری از زمینه‌ها وارد شده و توانسته تغییراتی را به همراه داشته باشد. اما آن چه که در این نوشتار در مورد هوش مصنوعی مورد بحث قرار خواهد گرفت، نفوذ هوش مصنوعی است. با وجود آن که در سایر زمینه‌ها، هوش مصنوعی با نفوذی روز افزون مواجه بوده، اما گفته می‌شود که هوش مصنوعی در بازاریابی با آن شدتی که در سایر زمینه‌ها وجود دارد نفوذ نکرده و این امر عمدتاً به سبب آن است که برخی از بازاریابان نسبت به ورود هوش مصنوعی  اعتماد ندارند. من در همین راستا می‌خواهم به ۳ ناواقعیتی که در ارتباط با هوش مصنوعی وجود دارند بپردازم و نشان دهم که این موارد افسانه‌ای بیش نیستند و شما، به مثابه‌ی یک بازاریاب، بایستی آن‌ها را از ذهن خود بیرون اندازید.

[one-third]

بیلبورد های شهر تهران | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

لیست بیلبوردهای شهر تهران

[/one-third]

۱- موجب از بین رفتن موقعیت شغلی بازاریابان می‌شود!

یکی از ناواقعیت‌هایی که در ارتباط با هوش مصنوعی وجود دارد این است که با ورود هوش مصنوعی موقعیت شغلی بازاریابان کم می‌شود. اما این افسانه‌ای بیش نیست. اتفاقاً قضیه برعکس است و با ورود هوش مصنوعی در بازاریابی موقعیت شغلی بازاریابان بهتر و بیش‌تر می‌شود.

در دنیای امروز، مردم به دنبال آن اند که تعامل‌شان با برندها و کسب و کارها شخصی‌تر شود. هوش مصنوعی ابزار مناسبی برای این کار است، چرا که با استفاده از هوش مصنوعی بازاریابان بهتر می توانند خدمات سریع و شخصی را به مشتریان ارائه دهند. نکته اینجاست که هوش مصنوعی به تنهایی قادر به انجام چنین کاری نیست.

بنابراین، ایجاد استراتژی‌های بازاریابی و انتقال پیام‌های صحیح به هر مشتری هنوز هم وظایف بازاریابان خواهند بود. خلاصه آن که هوش مصنوعی نه تنها موجب کاهش و یا از بین رفتن شغل بازاریابان نمی‌شود بلکه از آن جا که به شخصی سازی بیش‌تر برندها کمک می‌کند می تواند در وضعیت شغلی بازاریابان بهبود نیز ایجاد کند. ماشین هیچ زمان بی‌نیاز از انسان نخواهد بود.

هوش مصنوعی در بازاریابی، ۳ افسانه‌ای که نباید باور کنید | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
هوش مصنوعی ، ۳ افسانه‌ای که نباید باور کنید | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

۲- باید از هوش مصنوعی در هر مکان استفاده شود!

این مورد نیز غلط است. استفاده از هوش مصنوعی در هر مرحله و برای هر مکان امری هزینه‌بر است و اصلاً نیازی هم به آن نیست. افزون بر هزینه‌بر بودن این کار، برای استفاده از هوش مصنوعی در هر مکان نیاز به بخش عظیمی از اطلاعات است، اطلاعاتی که به سادگی به دست نمی‌آیند. بهترین راه برای استفاده از هوش مصنوعی این است که یک یا دو قسمت از بازاریابی که گمان می رود هوش مصنوعی بهتر در آن‌ قسمت‌ها کار می‌کند انتخاب شوند و پس از آن هوش مصنوعی در آن قسمت‌ها اعمال گردد. به این ترتیب، حتی کسب و کارهای کوچک نیز امکان استفاده از هوش مصنوعی را در بازاریابی خود دارند.

برخلاف تصور بسیاری از بازاریابان در خصوص استفاده از هوش مصنوعی، لزومی ندارد که در تمامی موارد  باراریابی مورد استفاده قرار گیرد.

۳- صرفاً به درد کسب و کارهای بزرگ می‌خورد!

در بالا اشاره کردم که حتی کسب و کارهای کوچک نیز می توانند از هوش مصنوعی استفاده کنند، لذا این غلط است که صرفاً کسب و کارهای بزرگ امکان استفاده از هوش مصنوعی را در قسمت بازاریابی خود دارند!

کسب و کارهای کوچک این فرصت را دارند که از هوش مصنوعی خود استفاده کنند تا به این ترتیب افزون بر هدایت کردن بازاریابی‌شان به مسیری بهتر موجب کاهش هزینه‌های بازاریابی نیز شوند.

سخن آخر

همچون سایر زمینه‌ها، هوش مصنوعی برای بازاریابی نیز مفید خواهد بود. فقط بایستی صبر و حوصله پیشه کرد تا این مورد به خوبی در بازاریابی جا بیفتد و بازاریابان بتوانند از مزایای آن به خوبی استفاده کنند. در این بین، شما به عنوان یک بازاریاب نباید هیچ‌گونه نگرانی‌ای از بابت این که با ورود هوش مصنوعی به دنیای بازاریابی موقعیت شغلی‌تان به خطر می‌افتد داشته باشید چرا که، همان‌گونه که در بالا ذکر کردم، هوش مصنوعی موجب متزلزل شدن موقعیت شغلی شما نمی‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا