مبانی بازاریابی و تبلیغات برای کارآفرینان تازه کار

مبانی بازاریابی و تبلیغات ، کسب و کار جدید و راه‌اندازی یک تجارت تازه، پدیده‌ای جذاب و درعین‌حال جاده‌ای لغزنده است. بسیاری از کارآفرینان تنها به این دلیل که از جای اشتباهی شروع کردند، در کسب‌ و کار جدید خود شکست می‌خورند. مشتریان اشتباه، بازار اشتباه، محصول اشتباه؛ محکوم شدن از همان روز اول.

هرچند شکست در مسیر کارآفرینی جزئی از فرایند خلق ارزش است و کارآفرینان بزرگ، اغلب شکست‌های بزرگی را تجربه کرده‌اند؛ اما نکته اینجاست که اغلب آن‌ها در بسیاری از موارد می‌توانستند از این شکست‌ها فرار کنند. سوال اصلی اینجاست: چگونه می‌توان موفقیت را در یک کسب و کار جدید تضمین کرد؟ چه چیزی در افراد حرفه‌ای را از غیرحرفه‌ای‌ها جدا می‌کند؟

اهداف اولیه مبانی بازاریابی و تبلیغات چیست ؟

سه هدف نخست در بازاریابی که در مراحل اولیه می بایست به طرز کاملا شفاف و واضح برای کارآفرین مشخص شود به این ترتیب است.

  • ایجاد و گسترش پایگاه های ارتباط با مشتری
  • افزایش فروش محصولات در هر پایگاه
  • افزایش فروش کالاهای گران تر و حاشیه ای برای مشتریان خاص

طرح اولیه را اتد بزنید

شرکت های بزرگ معمولا با موانع مالی در زمینه مبانی بازاریابی و تبلیغات مواجه می شوند. اما فرض کنید شما مبلغ هنگفتی جهت راه اندازی کمپین تلویزیونی و هزینه های چاپ و رسانه های آنلاین نیاز دارید. با یک برنامه ریزی دقیق و اصولی می توان بازاریابی را شروع کرد. برای مراحل اولیه نیاز به برنامه ریزی در این زمینه ها خواهید داشت :

مشخص کردن آمار جمعیتی هدف

تقاضای فصلی چیست ؟

شناخت رقبا و یافتن مزیت آن ها

مشخص کردن قیمت محصولا ت اصلی و محصولات حاشیه ای

در صورتی که جهت برنامه ریزی بازاریابی منسجم مشکل دارید، می توانید نظر سنجی عمومی داشته باشید تا واکنش عموم را نسبت به محصولات یا خدمات خود ارزیابی کنید. اطمینان حاصل کنید که شما یک گروه متفاوت در قومیت، جنسیت، سن، درآمد و سطح تحصیلات در دسترس دارید. مرحله بعد، کنترل کمیت و کیفیت مزایای بازاریابی شماست.

بیشتر علاقمند هستید کیفیت در بازاریابی شما افزایش پیدا کند یا کمیت ؟ این سوالی است که باید پاسخش را بدانید چرا که جواب آن نتایج متفاوتی برای کسب و کارتان رقم می زند.

روش های نظر سنجی را بشناسید

نظرسنجی را به صورت پرسشنامه های ثابت شده تهیه کرده و از طریق رو در رو یا از طریق پست الکترونیکی یا حتی تماس تلفنی انجام دهید. سعی کنید پس از جمع آوری تعداد زیادی از نظرسنجی ها یک ارزیابی کلی در پاسخ مشتریان داشته باشید و نسبت به پاسخ ها رای بدهید. استفاده از نمودار ها نیز در تخمین زدن به شما کمک بسیاری می کند.

نظرسنجی کیفی نیز انجام دهید. این نوع از نظر سنجی به تعداد کمی از افراد مربوط می شود. در این حالت سوالات شما ثابت و از پیش تعیین شده نیستند و معمولا در حالت مصاحبه رو در رو صورت می گیرند. حتی می توانید ترتیبی بدهید تا شرکت کنندگان در بحث های آزاد در مورد موضوعی صحبت کنند.

هر چند که نظر سنجی کیفی وقت گیر است اما  به شما کمک می کند تا پاسخ بهتر و دقیق تر در رابطه با محصولات خود را پیدا کنید.بیشتر کسب و کارهای موفق از هر دو نوع نظر سنجی کمی و کیفی استفاده می کنند و نتایج بهتر و دقیق تری عایدشان می شود.با این حال اگر زمان کمی برای این کار در اختیار داشته باشید، بهتر است نظر سنجی کمی که سرعت عمل بیشتری دارد را انتخاب کنید.


تبلیغات محیطی:

۱- لیست بیلبوردهای شهر تهران آیینه تهران ویژن


میزان بودجه را تعیین کنید

بعد از پشت سر گذاشتن این مراحل،  شما یک برنامه بازاریابی را طراحی کرده اید. حالا نوبت به مشخص کردن بودجه تبلیغاتی است. میزان بودجه تبلیغاتی را محاسبه کنید. اگر کسب و کارتان زیاد گسترده نیست به موانعی بر خواهید خورد. در این جا چند روش برای از بین بردن موانع این مرحله برایتان پیشنهاد می کنیم.

می توانید از  تبلیغات کم هزینه و حتی رایگان استفاده کنید. به عنوان مثال از ایستگاه های تلویزیونی و رادیویی محلی استفاده کنید. در صورتی که یک محصول جدید ویا یک نوآوری دارید این روش می تواند کار آمد و تاثیر گذار باشد.

نام تجاری خود را از طریق ابزارهای اجتماعی یا کمپین های تبلیغاتی موجود در توییتر، فیس بوک و یا یوتیوب منتشر کنید.

اگر یک ویدیوی جالب برای تبلیغ محصول خود تهیه کنید، به صورت آنلاین در اختیار مردم قرار می دهید و این می تواند موثر باشد.

با همکاران و فروشندگان محصول خود تماس داشته باشید و در تبلیغات خود از آن ها همکاری درخواست کنید. این کار سبب می شود هزینه تبلیغات شما به کمک اشتراک گذاری کاهش پیدا کند.

تبلیغ از طریق گوگل یا برنامه AdSense یا بسیاری ازبرنامه های تبلیغاتی دیگر می تواند کم هزینه و مرقوم به صرفه باشد. در صورتی که در تنظیمات جستجوی کاربر، هوشمندانه عمل کنید و طبق جستجوی مخاطب تنظیمات را انجام دهید.

تشویق خرید با پول نقد و تخفیف و جوایز گوناگون را در مرحله فروش بگنجانید.

این چند راه کار تعدادی از ترفند های بازاریابی  بودند که یک کارآفرین تازه کار در دنیای پیچیده بازاریابی می تواند استفاده کند.

همان طور که  کسب و کارتان گسترده می شود می توانید تیم های اختصاصی PR، تیم های برجسته فروش و بازاریابی را استخدام کنید تا به شما در برنامه های پیچیده تر کمک کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا