سفیر برند و راه‌‌کارهای ایجاد کمپین سفیران برند چیست؟

برای پیش‌برد اهداف برند و یا کسب و کارتان استفاده از تبلیغات و بازاریابی ضروری است. در وهله‌ی اول، بازاریابی کاری می کند که مردم از برند شما آگاهی داشته باشند.  در واقع آن چیزی که از آن با نام «آگاهی از برند» یاد می‌شود را به وسیله‌ی بازاریابی و خصوصاً تبلیغات می‌توانید افزایش دهید. در این بین، موردی وجود دارد که می‌تواند در این راستا بسیار به کار آید و موجب ترغیب مخاطبان جهت تبدیل شدن به مشتری شما شود. این مورد که من می‌خواهم در این نوشتار در مورد آن صحبت کنم، سفیر برند نام دارد.

در ادامه می‌خواهم به چیستی سفیر برند بپردازم و بگویم که یک سفیر برند یا در واقع سفیران برند چگونه می‌توانند در پیش‌برد اهداف شما مفید باشند. پس از آن به معرفی ۳ روش جهت دست‌یابی به سفیر برند خواهم پرداخت.

[one-third-first]

بیلبورد های شهر تهران | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

لیست بیلبوردهای شهر تهران

[/one-third-first]

سفیر برند چیست؟

در واقع بایستی به جای پرسش «سفیر برند چیست؟»، پرسش «سفیر برند کیست؟» پرسیده شود، زیرا سفیر برند یک شیء نیست بلکه یک انسان است. در واقع سفیر برند فرد نسبتاً شناخته‌شده‌ای ست که عمدتاً بدون دریافت پولی از سوی برند اقدام به تبلیغ و در واقع تمجید محصولات برند می کند. مثلاً احتمالاً بارها دیده‌اید که یک شخص مشهور در مورد رضایت استفاده‌ی خود از محصولات یک برند صحبت می کند. این شخص به سادگی هر چه تمام‌تر یک سفیر برند محسوب می‌شود. یا مثلاً فلان دندان‌پزشک که به اکثر بیماران خود توصیه‌ی استفاده از فلان خمیردندان را می‌کند و تأکید می‌کند که خود از آن استفاده کرده و راضی است، یک سفیر برند محسوب می‌شود.مشتریان راضی فعلی بهترین افراد برای سفیر شدن هستند. با آنها صحبت کنید. مستقیما از آنها بخواهید به نفع شما صحبت کنند. شما از تعداد افرادی که با این امر موافقت می کنند شگفت زده خواهید شد. اما باید با آنها کار و هدایت شان کنید .حتی ممکن است با آنها مکاتبه کنید. به یاد داشته باشید، این افراد مشتری هستند، نه ترویج دهندگان مجرب یا متخصصان تبلیغات.

نقش سفیر برند در پیش‌برد اهداف برند و یا کسب و کار نقشی مؤثر است چرا که مطالعات نشان از آن دارند که بخش عمده‌ای از مردم به توصیه‌های افراد شناخته‌شده، خصوصاً اگر این افراد در آن زمینه‌ی کاری تجربه و تخصص داشته باشند، عمل می کنند. مثلاً همان دندان‌پزشک، اگر از شهرت خوبی برخوردار باشد توصیه‌اش در راستای استفاده از فلان خمیردندان بسیار کارآمد است و برای برند سودی فراوان به همراه دارد.

برای این که سفیران برند بیش‌تری داشته باشید بایستی بتوانید از برخی مشتریان پروپاقرص خود یک سفیر برند بسازید. در ادامه می‌خواهم به مواردی که می‌توانند در این راستا به کار آیند بپردازم.

روش‌هایی جهت یافتن سفیر برند

سفیر برند چیست و راه‌‌کارهای ایجاد کمپین سفیران برند | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
سفیر برند چیست و راه‌‌کارهای ایجاد کمپین سفیران برند | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

۱- کاربران پروپاقرص شبکه‌های مجازی را تشخیص دهید:

بررسی کنید که در حساب‌های رقبای‌تان در شبکه‌های اجتماعی کدام یک از فالوورها بیش‌تر مطالب را لایک کرده و کامنت گذاشته است. به این شخص دست یابید و سعی کنید او را به یک سفیر برند تبدیل نمایید. البته این امر برای صفحات خودتان در شبکه‌های اجتماعی نیز صادق است. کلاً بایستی بتوانید افرادی که در شبکه‌های اجتماعی در مورد زمینه‌ی کاری شما فعال‌تر هستند و با شور و اشتیاق کامنت می‌گذارند را پیدا کرده و درصدد تبدیل‌شان به یک سفیر برند برآیید.

در شبکه‌های اجتماعی مهم است که با کاربران در تعامل باشید. بایستی به نظرات آنان پاسخ داده و پیام‌های‌شان را بی جواب نگذارید. بایستی بتوانید با ایجاد تعامل با آن‌ها اطمینان‌شان و البته اشتیاق‌شان را افزایش دهید. با افزایش اشتیاق، انگیزه‌ی آن‌ها برای شرکت در بحث‌ها، درج کامنت و موارد این قبیل افزایش می یابد.

این قاعده را برای ایمیل هم رعایت کنید. سعی کنید در ایمیل مارکتینگ اصول را به خوبی رعایت کرده و کم کم از کسانی که فکر می کنید می توانند گزینه‌هایی مناسب جهت تبدیل شدن به سفیر برند باشند دعوت کنید که در این زمینه با شما همکاری داشته باشند.

۲- به سفیران فعلی پاداش دهید:

پاداش دادن همیشه خوب است و همواره موجب احساس رضایت خاطر به فرد پاداش گیرنده می شود. سعی کنید به سفیران فعلی‌تان پاداش دهید تا حتی خود آن‌ها نیز بتوانند سفیران تازه‌ای برای شما دست و پا کنند. این پاداش می‌تواند شامل کوپن، بن، کد تخفیف و حتی محصولات برندتان به رایگان باشد. به خاطر داشته باشید که برای عملکرد بهترِ سفیران فعلی در راستای افزایش آگاهی از برند و همچنین بهبود عملکردشان در راستای یافتن سفیران جدید این پاداش‌ها نقشی اساسی می توانند داشته باشند، لذا در دادن پاداش خساست به خرج ندهید، بعدها بیش از این مقدار عایدتان خواهد شد.

افزون بر این به سایر مشتریان نیز داستان‌های موفقیت برندتان را توضیح دهید تا آن‌ها نیز جهت تبدیل شدن به سفیر برند شما ترغیب شوند.

۳- به مشتریان پروپاقرص‌تان توجه کنید:

کسانی را که بارها و به‌کرات از محصولات شما استفاده می‌کنند شناسایی کرده و درصدد صحبت با آن‌ها برآیید. کاری کنید که تجربیات خود در ارتباط با استفاده از محصولات شما را با دوستان و آشنایان‌شان تقسیم کنند و موجب شود که این افراد، یعنی دوستان و آشنایان‌شان، نیز به مشتریان شما تبدیل شوند.

فراموش نکنید که انسان‌های حال حاضر از «سود» خوش‌شان می‌آید. لذا اگر بتوانید کاری کنید که این افراد در قبال انجام این کار احساس کنند که به آن‌ها سود رسیده کارشان را بهتر انجام خواهند داد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا