بانس ریت (Bounce Rate) در گوگل آنالیتیکس

بانس ریت یکی از پارامترهایی که می‌توانید از طریق آن موفقیت یک صفحه را اندازه‌گیری کنید بانس ریت است. من می‌خواهم در رابطه با همین بانس ریت (Bounce Rate) با شما صحبت کنم. در ادامه با من همراه باشید تا به همراهِ یک‌دیگر سفری داشته باشیم به دنیای بانس ریت و متعلقات‌اش.

[one-third]

بیلبورد های شهر تهران | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

لیست بیلبوردهای شهر تهران

[/one-third]

بانس ریت چیست؟

بانس ریت را در زبان فارسی با نرخ پرش نیز می‌شناسند. این اصطلاح دلالت دارد بر میزان درصد کاربرانی که پس از فرود آمدن در یک صفحه هیچ گونه کاری انجام نداده‌اند و مستقیماً از وب‌سایت خارج شده‌اند. یعنی این کاربران بر روی هیچ یک از لینک‌های موجود در صفحه، چه لینک‌های داخلی موجود در صفحه، چه لینک‌های خارجی (مثلاً شبکه‌های اجتماعی) و چه آیتم‌های منو، کلیک نکرده‌اید و مستقیماً اقدام به ترک سایت نموده‌اند. بدیهی است که چنین موردی یک امتیاز منفی برای آن صفحه به حساب می‌آید و به همین علت هرچه بانس ریت پایین‌تر باشد بهتر است.

بانس ریت (Bounce Rate) در گوگل آنالیتیکس | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
بانس ریت (Bounce Rate) در گوگل آنالیتیکس | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

بانس ریت چگونه در گوگل آنالیتیکس محاسبه می‌شود؟

هنگامی که کاربر وارد یک صفحه می‌شود یک درخواست برای سرور گوگل آنالیتیکس ارسال می‌گردد. حال اگر پس از این درخواست، هیچ درخواست دیگری برای گوگل آنالیتیکس ارسال نشود، گوگل آنالیتیکس این مورد را به عنوان عدم فعالیت کاربر در صفحه برداشت می‌کند و پس از این تعداد موارد این‌گونه را بر کل بازدیدهای صفحه تقسیم می‌کند و پس از ضرب آن در عدد ۱۰۰، میزان بانس ریت را نشان می‌دهد.

مثلاً فرض کنید صفحه‌ی X از وب‌سایت شما روی هم رفته از ۲۰ بازدید برخوردار بوده که از این میان، ۱۲ نفر بدون انجام دادن کار خاصی صفحه و سایت را ترک کرده‌اند. با تقسیم ۱۲ بر ۲۰ رقم ۰٫۶ حاصل می‌شود که اگر آن را در ۱۰۰ ضرب کنیم، بانس ریت برابر می‌شود با ۶۰ درصد.

نکتهئ مهم: بانس ریت هر صفحه در گوگل آنالیتیکس صرفاً برای بازدیدهایی صورت می‌گیرد که از خارج از سایت وارد سایت شده باشند، مثلاً از موتورهای جستجو، و نه از لینک‌های داخلی.

نرخ پرش در برابر نرخ خروج (Exit Rate)

متأسفانه بسیاری از وب‌مستران و کاربران، نرخ پرش و نرخ خروج را با یکدیگر برابر و معادل می‌انگارند، اما این اشتباه است. نرخ خروج، عیان‌گر آن است که چه تعداد از بازدیدکنندگان پس از بازدید از این صفحه از سایت خارج شده‌اند. در واقع در این نرخ، نوع ورودی و هم‌چنین کاری که کاربر انجام داده مهم نیست، همین که کاربر سایت را از آن صفحه ترک کند بر میزان نرخ خروج افزوده است. مثلاً در همان مثال قبلی، نرخ پرش برابر است با ۵۰ درصد، چرا که یک نفر از دو نفری که از بیرون از سایت وارد صفحه‌ی A  شدند کاری انجام نداد و سایت را ترک کرد، اما نرخ خروج برابر است با ۳۳٫۳ درصد، زیرا صرفاً یک نفر از سه نفری که وارد صفحه‌ی A شدند سایت را ترک کرد و در واقع در نرخ خروج میزان ورودی برابر می‌شود با سه نفر و نه دو نفر، چرا که اهمیتی ندارد که کاربر از کجا وارد صفحه‌ی مورد نظر شده. پس نرخ خروج برابر است با تقسیم تعداد خروجی از سایت در صفحه‌ی مورد نظر بر تعداد بازدیدکنندگان همان صفحه.

بانس ریت (Bounce Rate) در گوگل آنالیتیکس | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
بانس ریت (Bounce Rate) در گوگل آنالیتیکس | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

بانس ریت و سئو

موردی که در ارتباط با بانس ریت و سئو وجود دارد این است که آیا گوگل بانس ریت را برای تعیین رنک یک صفحه در نظر می‌گیرد یا نه؟ بسیاری بر آن اند که گوگل این معیار را جهت رنک یک صفحه در نظر می‌گیرد. اما خود گوگل بارها گفته که معیارها و پارامترهای موجود در گوگل آنالیتیکس را جهت رتبه بندی صفحات در نظر نمی‌گیرد. در واقع بانس ریت در گوگل آنالیتیکس موجود  است، درست، و الگوریتم‌های گوگل آن را در نظر نمی‌گیرند چرا که اولاً آن‌ها، یعنی الگوریتم‌ها، به بانس ریت دسترسی ندارند و ثانیاً این رقم همیشه دقیق نیست (البته در ادامه به این نکته اشاره خواهم داشت که بالا بودن بانس ریت همیشه هم بد نیست).

به هر حال، زمانی که بانس ریت یک صفحه بالا است این امر دو معنی در خود دارد:

نخست آن که این صفحه موجب کسب رضایت کاربر نشده و نتوانسته کاری کئد که کاربر آن را به اشتراک بگذارد، یا یک کامنت درج کند و موارد این قبیل.

دوم آن که اگر کاربر از طریق موتورهای جستجو وارد یک صفحه شود و بدون انجام کاری از آن خارج شود و دوباره به موتورهای جستجو بازگردد، گوگل این مورد را موردی منفی برای آن صفحه در نظر می‌گیرد، و صفحه‌ی مورد نظر را صفحه‌ای می‌شناسد که توانایی رفع نیاز کاربر در ارتباط با کلمه کلیدی مربوطه را ندارد.

گوگل می‌خواهد کاربران را شاد و راضی نگاه دارد، بنابراین اگر ببیند که چنین امری برای آن صفحه چند بار دیگر تکرار  شود رتبه‌ی آن صفحه را کاهش می‌هد.

پیش از آن پایان دادن به بحث در مورد ارتباط بانس ریت و سئو ، اجازه دهید به وعده‌ای که در بالا دادم عمل کنم، یعنی به این نکته اشاره کنم که بانس ریت بالا همواره هم بد نیست.

فرض کنید صفحه‌ای از وب‌سایت شما لیست تعطیلات سال ۱۳۹۷ را در خود دارد و کاربران از طریق موتور جستجو وارد صفحه‌ی مورد نظر می‌شوند. خب کاربران تعطیلات را می‌خوانند و به مرادشان می‌رسند و از سایت خارج می‌شوند. این که بد نیست! کاربر آمده و راضی از سایت خارج شده است.

یا مثلاً موردی دیگر می‌تواند وب‌سایت‌های تک صفحه‌ای باشد. برخی وب‌سایت‌‌‌ها هستند که صرفاً از یک هوم‌پیج برخوردار اند و مثلاً در این هوم‌پیج آدرس و شماره تلفن‌شان را قرار داده‌اند. کاربری که به دنبال آدرس و یا شماره تلفن شرکت است به سایت وارد می‌شود و پس از دیدن شماره تلفن و یا آدرس سایت را ترک می‌کند. بانس ریت این صفحه به تدریج زیاد می‌شود اما می‌بینید که نکته‌ای منفی در این‌جا وجود ندارد.

بانس ریت (Bounce Rate) در گوگل آنالیتیکس | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
بانس ریت (Bounce Rate) در گوگل آنالیتیکس | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

چگونه می‌توان بانس ریت را کاهش داد؟

خب سوای برخی موارد که بانس ریت بالا نشان از بدیِ قضیه ندارد، در اکثر موارد باید اقدام به کاهش بانس ریت کرد. من سعی می‌کنم در اینجا به چند روش که می‌توانند در کاهش بانس ریت مؤثر باشند اشاره داشته باشم. اما پیش از آن مفید خواهد بود اگر به مواردی که می‌توانند در افزایش بانس ریت نقش داشته باشند اشاره داشته باشم. برخی از این مورد عبارت اند از:

  • سرعت لود پایین صفحه‌ی مورد نظر
  • وجود تبلیغات فراوان و مزاحم
  • نمایش داده شدن یک پنجره پاپ آپ به محض ورود کاربر به صفحه
  • عدم وجود محتوا در صفحه
  • عدم سازگاری صفحه با گوشی موبایل

خب با توجه به این موارد، برخی کارها که موجب کاهش بانس ریت می‌شوند مشخص شده‌اند. مثلاً زمانی که سرعت لود پایین یک صفحه از عوامل افزایش بانس ریت است بدیهی است که با افزایش سرعت وب‌سایت و سرعت آن صفحه می‌توان موجب کاهش بانس ریت یا نرخ پرش شد. یا مثلاً می‌توان از میزان تبلیغات یا از میزان آزاردهندگی تبلیغات یک صفحه کاست تا نرخ پرش آن صفحه نیز کاهش یابد. یا مثلاً نباید از پاپ‌آپ‌های ناگهانی و بزرگی که به محض ورود کاربر به صفحه نمایش داده می‌شوند استفاده کرد. افزون بر این، صفحه‌ی مورد نظر باید حتماً با نمایش در گوشی سازگار باشد یا به اصطلاح ریسپانسیو (واکنش‌گرا) باشد. بدیهی است که اگر محتوای صفحه‌ی مورد نظر به خوبی در صفحه نمایش گوشی به نمایش درنیاید کاربر گوشی خیلی سریع سایت را ترک می‌کند.

علاوه بر این موارد، باید تا جای امکان به خوبی از لینک‌های داخلی استفاده کنید. صفحه‌ای که از لینک داخلی برخوردار نباشد موجب دریافت واکنشی از سوی کاربر نمی‌شود و همین امر در افزایش نرخ پرش مؤثر است. ضمناً از Call to Action در هر صفحه از وب‌سایت‌تان و به نحوی واضح و اصولی استفاده کنید.

پیش از آن که بحث را به پایان ببرم، بهتر است به دو نکته اشاره کنم. اول که دیگر دهه‌ی ۹۰ میلادی نیست که کاربر با صفحه‌ای از یک متنِ تودرتو مواجه شود و درصدد خروج از سایت برنیاید. بایستی حتماً به زیبایی صفحه و محتوا توجه کنید. منظور این است که باید از تصاویر با کیفیت با اندازه‌ای مناسب، از فونت مناسب، از رنگ فونت مناسب، از بولد کردن و لیست کردن و ایرانیک کردن، از رنگ مناسب، از طراحی منوهای مناسب و بسیاری از این موارد استفاده کنید تا کاربر ترغیب به خروج از سایت نشود.

دوم آن که به کیفیت محتوا نیز توجه داشته باشید. فرض کنید هیچ یک از مواردی که در بالا به عنوان عوامل بالا رفتن بانس ریت یک صفحه به آن‌ها اشاره کردم در صفحه‌ی X وجود ندارند. مثلاً فرض کنید که صفحه‌ی X از تبلیغات زیاد برخوردار نیست، تصاویر خوبی دارد، ظاهر سایت عالی است، لینک‎های داخلی دارد، سرعت‌اش خوب است، پاپ آپ ندارد و موارد این قبیل، اما همچنان نرخ پرش آن بالا است. آیا این به معنای آن نیست که محتوای صفحه‌ی مورد نظر یارای مرتفع ساختن نیازهای کاربر را ندارد؟ به گمان‌ام که به احتمال زیاد در چنین شرایطی مقصر محتوای بد یا کم‌کیفیت است.

بنابراین با مواجهه با یک صفحه که از نرخ پرش زیادی برخوردار است، موارد را یک به یک بررسی کنید و اگر دیدید که هیچ یک از عوامل بالا بودنِ نرخ پرش در صفحه‌ی مورد نظر وجود ندارند اما نرخ پرش بالاست، درصدد تغییر یا بهتر بگویم بهبود محتوای آن صفحه برآیید و سعی کنید کاری کنید که محتوا با زبانی جذاب و نگارشی عالی توانایی پاسخ‌دهی به پرسش‌ها و ابهامات کاربر در  ارتباط با کلمه کلیدی مورد نظرش را داشته باشد.

بانس ریت (Bounce Rate) در گوگل آنالیتیکس | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
بانس ریت (Bounce Rate) در گوگل آنالیتیکس | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

سخن آخر

در این نوشتار به این موارد پرداختم که اولاً بانس ریت چیست و ثانیاً چه تفاوتی با نرخ خروج دارد. پس از آن به این مهم پرداختم که نرخ پرش چه ارتباطی با سئو دارد و دست آخر نیز با ذکر مواردی که موجب افزایش نرخ پرش یا بانس ریت می‌شوند روش‌هایی را جهت کاهش این نرخ فهرست کردم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا