بازاریابی تأثیرگذار و ۵ نکته جهت متقاعد ساختن افراد برای انجام بازاریابی

بازاریابی تأثیرگذار ، امروزه به نسبت قبل بسیار بیش‌تر از بازاریابی تأثیرگذار یا همان اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می‌شود. بسیاری از برندهای بزرگ با علم به عالی بودن این نوع بازاریابی به کرات از آن استفاده کرده و حقا که پاسخ خوبی هم گرفته‌اند. بازاریابی تأثیرگذار برای آنانی که آشنایی با آن ندارند به‌طور ساده به معنی استفاده از اشخاص مشهور جهت معرفی و تبلیغ محصولات و خدمات یک کسب و کار است.

این نوع بازاریابی، صرفاً برند و محصولات و خدمات یک برند را در برابر انبوهی از انسان‌ها قرار نمی‌دهد، بلکه این حسن را نیز دارد که برند از نفوذِ شخصِ مشهور در انسان‌ها استفاده کرده و محصولات و خدمات خود را با اطمینانی بیش‌تر به مردم بفروشد.

گفته می‌شود بر طبق آمار، بیش از ۹۰ درصد از مردم گفته‌اند که به توصیه‌ی یک فرد تأثیر گذار برای خرید یک محصول اعتماد می‌کنند. افزو اما، آمار حکایت از آن دارند که حدود ۸۰ درصد بازاریابان، از بازاریابی تأثیرگذار راضی هستند و توانسته‌اند در این نوع بازاریابی نرخ بازگشت سرمایه‌ی خوبی را تجربه کنند.

[one-third]

بیلبورد های شهر تهران | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

لیست بیلبوردهای شهر تهران

[/one-third]

فارغ از این موارد، مطالعات یک مؤسسه با نام Topinfluence که در این زمینه فعالیت دارد نشان از آن دارند که:

  • نرخ بازگشت سرمایه‌ی بازاریابی تأثیر گذار ۱۱ برابر نرخ بازگشت سرمایه بازاریابی سنتی است.
  • به ازای هر ۱۰۰۰ Impression یا بازدید در شبکه‌های اجتماعی، ۲۸۵ دلار افزایش فروش ایجاد خواهد شد.

با این حال، متقاعد کردن افراد تأثیرگذار جهت همکاری با شما خیلی کار آسانی نیست. در این نوشتار به نکاتی که می‌توانند در این راستا به کار آیند پرداخته خواهد شد. اما پیش از آن بیایید ببینیم که از میان افراد تأثیر گذار کدام‌شان برای این کار مناسب‌تر است؟

دسترسی به افراد تأثیرگذار مناسب

تیلور سویفت با آن همه فالوری که دارد نمی‌تواند گزینه‌ای مناسب برای فروش قطعات خودرو باشد. منظور این است که در میان افراد تأثیرگذار تعداد فالوور و حتی میزان محبوبیت نیست که در اولویت اول است بلکه نوع فالوورها در اولین اولویت است.

با استفاده از سه استراتژی زیر می‌توانید به افراد تأثیرگذاری که می توانند در زمینه‎‌ی کسب و کار شما جهت انجام بازاریابی تأثیرگذار به کار آیند دسترسی پیدا کنید:

۱- ببینید چه کسی از هشتگ‌های مناسب استفاده می‌کند:

تحقیق کنید چه کسانی از هشتگ های مرتبط با شما استفاده می کنند. افراد مشهور و شبکه‌های اجتماعی‌ که به کرات در مورد صنعت شما و موضوعات مرتبط با کسب و کار شما صحبت می‌کنند را پیدا کنید.

۲- به منطقه‌ی خود محدود نباشید:

شما ممکن است عمدتاً از توییتر برای انجام بازاریابی‌تان استفاده کنید. اما این به معنای آن نیست که یگانه راه و یگانه ابزار جهت انجام این کار صرفاً توییتر است. از منطقه‌ی خود خارج شوید و به اینستاگرام و لینکدین و پینترست و اسنپ‌چت و فیس‌بوک و موارد دیگر سر بزنید و ببینید که مردم در کدام‌یک از آن‌ها در مورد مشکل یا مشکلاتی حرف می‌زنند که محصولات و خدمات شما توانایی حل و رفع آن‌ها را دارست.

۳- استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ:

شما اولین برندی نیستید که می‌خواهد از بازاریابی تأثیرگذار استفاده کند. به همین دلیل، یعنی به دلیل آن که پیش از شما نیز برندها و کسب و کارهای بسیاری از بازاریابی تأثیرگذار استفاده کرده‌اند، برخی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که می‌توانند در پیدا کردن یک پلتفرم مناسب و پس از آن یافتن یک فرد تأثیر گذار مفید، به کار آیند. از جمله:

  • BuzzSumo (این ابزار عمدتاً بر روی محتوا و در واقع برترین مطالب وبلاگ‌ها تمرکز دارد، اما از یک صفحه نیز برخوردار است که در آن‌جا لیستی از بهترین افراد تأثیرگذار را فهرست کرده است.)
  • Klout (ابزاری مناسب جهت یافتن افراد تأثیرگذار در رسانه های اجتماعی)
  • Kred (این ابزار شباهت زیادی به ابزار پیشین دارد، اما از جزئیات بیشتری برخوردار است و مثلاً می تواند نشان دهد که کدام یک از افراد تأثیرگذار می توانند تأثیر بیش‌تری داشته باشند)
۵ نکته جهت متقاعد ساختن افراد تأثیرگذار برای انجام بازاریابی تأثیرگذار | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
۵ نکته جهت متقاعد ساختن افراد تأثیرگذار برای انجام بازاریابی تأثیرگذار | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

نکاتی برای متقاعد ساختن افراد تأثیرگذار جهت انجام بازاریابی تأثیرگذار

۱- به آن‌ها هدیه دهید:

چند مورد از بهترین محصولات‌تان را به رایگان برای فرد تأثیرگذار مورد نظر خود ارسال کنید و به همراه این هدیه برای او توضیح دهید که چه از او می‌خواهید. این روش قدیمی است، اما هنوز هم کارایی دارد.

۲- با آن‌ها ارتباط برقرار کنید:

روشی دیگر که می‌تواند مفید باشد ارتباط برقرار کردن است. برای این کار، پست‌های فرد مورد نظرتان را لایک کنید، کامنت بگذارید، پست‌های‌اش را به اشتراک بگذارید و خلاصه کاری کنید که پس از مدتی به عنوان یک دوست در شبکه‌های اجتماعی شما را بشناسد. این امر موجب می‌شود که از این پس شما بتوانید نه به عنوان یک غریبه بلکه به عنوان یک دوست برای او پیام ارسال کنید.

۳- یک پست مهمان بنویسید:

سعی کنید یک پست مهمان عالی و جامع و کامل بنویسید و از او بخواهید که آن را پست کند. احتمالاً آن شخص با دیدن زحمت شما این کار را خواهد کرد. این امر نه تنها موجب می شود که در فید مطالب او حضور داشته باشید بلکه یک بک لینک خوب هم برای شما به حساب می‌آید.

۴- آن‌ها را در وب‌سایت‌تان نشان دهید:

این روش برخلاف روش قبل است. سعی کنید یک مطلب به فرد تأثیرگذار مورد نظرتان اختصاص دهید. مثلاً از بیوگرافی او بنویسید، در مورد آثارش صحبت کنید و یا از همه بهتر با او مصاحبه‌ای اختصاصی داشته باشید و آن را منتشر کنید.

۵- با آن‌ها همکاری کنید:

می توانید با فرد تأثیرگذار در این راستا همکاری کنید. نحوه‌ی همکاری نیز به میزان استفاده از فرد تأثیرگذار باز می گردد و به همین دلیل می‌تواند یکی از انواع زیر باشد:

  • کمیسیون (در این نوع، فرد مورد نظر درصدی از میزان فروش را دریافت می کند. در واقع این نوع همکاری به نوعی یک بازاریابی وابسته است و در این بین فرد تأثیرگذار به عنوان رابط دستمزدش را دریافت می کند)
  • کمپین مشترک (این مورد یک قدم بیشتر از کمیسیون است. مثلاً برخی کمپانی‌ها یک کد تخفیف به فرد تأثیرگذار می دهند و پس از آن از طریق میزان واکنش‌های کاربرانی که از سوی فرد تأثیرگذار درصدد خرید برآمده اند مبلغ پرداخت می شود)
  • و …
۵ نکته جهت متقاعد ساختن افراد تأثیرگذار برای انجام بازاریابی تأثیرگذار | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
۵ نکته جهت متقاعد ساختن افراد تأثیرگذار برای انجام بازاریابی تأثیرگذار | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

سخن اخر

بازاریابی تأثیرگذار یا بازاریابی افراد تأثیرگذار و یا اینفلوئنسر مارکتینگ ابزاری عالی برای پیش‌برد اهداف برند است. در دنیای امروز که افراد تأثیرگذار از طریق شبکه‌های اجتماعی مستقیماً با خیل عظیمی از کاربران در تماس هستند به هیچ عنوان عقب نمانید و از این نوع بازاریابی به نحو احسن استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا