بازاریابی تأثیرگذار صرفاً مختصِ برندهای مد و زیبایی و مواد غذایی نیست

بازاریابی تأثیرگذار، یکی از انواع بازاریابی که بازاریابان به نسبت سایر انواع به آن علاقه‌ای بیش‌تر دارند بازاریابی تأثیرگذار است. در دنیای امروز بر روی این نوع از بازاریابی و بازدهی بسیار خوبی که دارد تأکید بسیار می‌شود و البته این تأکید بسیار نتیجه هم داده، چرا که میزان استفاده از بازاریابی تأثیرگذار در یک سال گذشته ۱۹۸ درصد رشد داشته است. جالب آن که این نوع بازاریابی، دیگر صرفاً برای صنایع زیبایی، مواد غذایی و مد به کار نمی رود بلکه سایر صنایع نیز روی به استفاده از آن آورده اند. به عنوان مثال، کمپانی‌های صنایع بهداشتی و حتی بانک‌ها و مؤسسات مالی نیز در مدت اخیر سعی بر آن داشته‌اند که از بازاریابی تأثیرگذار جهت پیش‌برد اهداف خود استفاده کنند.

در این نوشتار روی همین بازاریابی تأثیرگذار تمرکز دارم و قصد دارم در مورد این که این نوع بازاریابی صرفاً مختص برندهای زیبایی و مد و مواد غذایی نیست صحبت کنم و نشان دهم که چرا برند شما به مثابه‌ی برندی که در زمینه‌‌ای غیر از زیبایی و مد و مواد غذایی کار می کند نیز باید از این نوع بازاریابی استفاده نماید. در ادامه با من همراه باشید.

[one-third]

بیلبورد های شهر تهران | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

لیست بیلبوردهای شهر تهران

[/one-third]

توانایی افراد تأثیرگذار در انسانی‌کردن برندهای مالی

اجازه دهید بحث را این‌گونه آغاز کنم که مباحث مالی، وام، حساب‌های پس انداز و موارد این قبیل می‌توانند گیج‌کننده، رعب‌آور و البته ملال‌آور باشند. افزون بر این، برندهای مالی نیز، خصوصاً پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸، همواره در فهرست برندهای مورد علاقه‌ی مردم قرار نداشته‌اند. حال می توان اضافه کرد که افراد تأثیرگذار این توانایی را دارند که این‌گونه برندها، یعنی برندهای مالی، را به داستان‌های شخصی مردم متصل کنند، حتی بیش از تبلیغات چاپی و یا انواع دیجیتال مارکتینگ؛ کما این که این اتفاق در خارج از کشور ما به کرات افتاده است. نمونه‌ آن استفاده‌ی یکی از شرکت‌های بیمه از سریال MasterpieceofLove جهت برقراری ارتباطی ملموس‌تر و محسوس‌تر با مخاطبان است.

خلاصه آن که یک برند مالی، حتی برندی کوچک، بایستی حتماً از بازاریابی تأثیرگذار استفاده کند تا اولاً ارزش برند در نزد همگان بالا رود و ثانیاً اطلاعات پیچیده‌ای که برند خواهان به اشتراک گذاشتن آن‌ها با مردم است به صورت قابل فهم به مردم منتقل شوند.

موردی دیگر که در این راستا می‌توان به آن اشاره کرد این است که ما متوجه شده‌ایم که برخی از برندهای مالی دست در کارهای خیریه و انسان‌دوستانه دارند اما از آن جا که هراس از برچسب ریاکاری دارند نمی توانند در مورد این تلاش‌ها سخنی به مردم بگویند. اما افراد تأثیرگذار برای حل این مشکل نیز گزینه‌هایی مناسب هستند. ولی در این بین، برندهای مالی برای انجام بازاریابی تأثیرگذار باید به سراغ افراد تأثیرگذاری بروند که نه تنها ارتباطی معتبر با مردم دارند بلکه همچنین موجب ارتباطی عمیق‌تر مابین برند و مردم نیز می‌شوند.

بازاریابی تأثیرگذار صرفاً مختصِ برندهای مد و زیبایی و مواد غذایی نیست | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
بازاریابی تأثیرگذار صرفاً مختصِ برندهای مد و زیبایی و مواد غذایی نیست | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

سخن آخر

پیش از آن که بحث مختصر خود در مورد استفاده‌ی برندهایی غیر از برندهای زیبایی و مد و مواد غذایی از بازاریابی تأثیرگذار را به پایان ببرم لازم می دانم به چند نکته اشاره داشته باشم. نخست آن که اشتباه رایجی که در ارتباط با بازاریابی تأثیرگذار وجود دارد این است که برندها به دنبال افراد تأثیرگذاری می‌روند که صرفاً از محبوبیتی بیش‌تر به نسبت دیگران برخوردار اند. این امر در واقع می توان گفت غلط است. در بازاریابی تأثیرگذار باید به دنبال افرادی بود که مخاطبین‌شان به نحوی با زمینه‌ی کاری برند در ارتباط هستند.

افزون بر این، همواره تأکید می‌شود که بازاریابی تأثیرگذار باید از طریق پلتفرم اینستاگرام صورت گیرد. این مورد نیز به نظر من خیلی صحیح نیست، چرا که سایر پلتفرم‌ها نیز این قابلیت را دارند که برای انجام بازاریابی تأثیرگذار مفید باشند. اصلاً مگر افراد تأثیرگذار، مثلاً یک فوتبالیست مشهور و یا یک خواننده‌ی نامی، صرفاً از طریق اینستاگرام با مردم در ارتباط هستند؟ درست است که اینستاگرام ابزاری عالی برای برقراری ارتباط میان فرد تأثیرگذار و مردم است اما «تنها» ابزار ممکن نیست و مواردی دیگر نیز هستند که می توانند پلی عالی برای برقراری ارتباط میان افراد تأثیرگذار و مردم جهت انتقال دادن پیام باشند، مانند فیس‌بوک، توییتر، مجلات از جمله ماه‌نامه‌ها و هفته‌نامه‌ها.

 دیگر آن که بسیاری بر این باور اند که محاسبه‌ی ROI در این نوع بازاریابی غیرممکن است. این نیز صحیح نیست. در ابتدا باید تعیین کرد که هدف از انجام این بازاریابی چیست و در وقع قرار است چه چیزی نصیب برند شود و پس از آن می توان از راه‌های مختلف درصدد محاسبه‌ی ROI برآمد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا