استوری اینستاگرام و ۸ نکته‌ی مفید جهت ساخت یک استوری حرفه‌ای برای بازاریابی

استوری اینستاگرام ،شبکه‌های اجتماعی به طور عام و اینستاگرام به طور خاص در راستای انجام بازاریابی به طرق مختلف به کار می‌آیند. به همین دلیل بارها و بارها بر استفاده از این شبکه‌ها برای انجام فعالیت‌های بازاریابی تأکید شده و می‌شود. این شبکه‌ها مخاطبینی بسیار دارند و افزون بر این، از قابلیت‌هایی برخوردار اند که راه را برای انجام یک بازاریابی موفق باز می‌کنند. به گمان‌ام بسیار اند که کسانی که با من در این نکته هم‌نظر  اند که از میان این شبکه‌ها هیچ‌کدام به‌مانند اینستاگرام از قابلیت‌هایی برای انجام بازاریابی بهتر برخوردار نیستند. از تمامی قابلیت‌های اینستاگرام، و حتی از تعداد کاربران فعال روزانه‌اش که بگذریم، نمی‌توان از قابلیت استوری اینستاگرام به راحتی گذشت و چشم‌پوشی کرد.

[one-third]

بیلبورد های شهر تهران | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

لیست بیلبوردهای شهر تهران

[/one-third]

کسب و کارها و برندها می‌توانند از این قابلیت به خوبی استتفاده کنند و موجب افزایش آگاهی از برند و افزایش فروش شوند. اما چگونه می‌توان این کار را انجام داد و افزون بر این چگونه می‌توان این کار را به‌خوبی انجام داد؟ نوشتار حاضر بر روی این موضوع متمرکز است. در ادامه به نکاتی که جهت ایجاد یک استوری اینستاگرام حرفه‌ای می توانند به کار آیند خواهم پرداخت.

۱- توجه به روشنایی:

استوری اینستاگرام یا فیلم است و یا عکس و بنابراین نور و روشنایی عنصری مهم در این راستا به شمار می‌رود. اما این سخن به معنای آن نیست که برای تهیه‌ی یک فیلم یا عکس مخصوص استوری باید به خرید پروژوکتورهای حرفه‌ای روی آورد، نه! بلکه منظور استفاده‌ی بهینه از نور طبیعی است. بهترین زمان نیز جهت بهره بردن بهینه از نور طبیعی درست به هنگام طلوع خورشید و یا یک ساعت پیش از غروب خورشید است که از آن با نام «ساعت طلایی» یاد می شود.

ذکر این نکته که اوایل طلوع خورشید و یا یک ساعت پیش از غروب خورشید بهترین زمان‌ها برای دریافتن نور طبیعی است ممکن است برای بسیاری شگفت‌آور باشد چرا که عمدتاً نظر بر این است که وسط ظهر پر نور ترین وضعیت است. اما در این وضعیت سایه اوضاع خوبی ندارد و به همین دلیل بهترین موقعیت را زمان طلوع آفتاب و یا یک ساعت پیش از غروب آفتاب در نظر گرفتم.

بهترین حالت برای تولید استوری در خانه، جایی است که نور خورشید مستقیم بتاید.

اگر خانه‌تان فاقد پنجره است، به نظر می‌رسد بهتر باشد خانه را عوض کنید! شوخی می کنم، ولی می توانید برای حل این مشکل از کیت نورپردازی Wistia که قیمتی بسیار پایین هم دارد استفاده کنید.

۸ نکته‌ی مفید جهت ساخت یک استوری اینستاگرام حرفه‌ای برای بازاریابی | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
۸ نکته‌ی مفید جهت ساخت یک استوری اینستاگرام حرفه‌ای برای بازاریابی | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

۲- استفاده از دوربینِ خود گوشی:

برای ایجاد استوری اینستاگرام نیازی به دوربین‌های گران قیمت نیست، بلکه می توانید از دوربین‌های خود گوشی استفاده کنید. افزون بر این بهتر است برای تهیه‌ی تصویر و یا ویدئو از برنامه‌ی دوربین گوشی اقدام کنید و نه از قسمتی که در خود اپلیکیشن اینستاگرام برای این کار تعبیه شده، چرا که اپلیکیشن اینستاگرام ابزارهای کمی برای ویرایش دارد.

۳- تنظیم و ویرایش ویدئو:

می دانید که ویدئویی که در استوری اینستاگرام درج می‌شود نباید بیش‌تر از ۱۵ ثانیه باشد، بنابراین بایستی سعی کنید در تهیه‌ی ویدئو تا جای امکان عناصر دقت و سرعت را با یکدیگر ادغام کنید. افزون بر این، امکان درج فیلم در حالات Portrait و Landscape وجود دارد که از آن جا که اکثریت کاربران گوشی را در حالت عمودی قرار می دهند و به گشت و گذار در اینستاگرام می پردازند باید ویدئوهای‌تان را در حال Portrait درج کنید.

فارغ از این موارد، یکی از روش‌هایی که می تواند به شما جهت گنجاندن محتوا در یک ویدئوی ۱۵ ثانیه‌ای آن هم بدون قطعی و هیچ مشکلی کمک کند استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش است. نرم‌افزارهایی هم‌چون:

  • Magisto (گزینه‌ای عالی برای اماتورها ست. با استفاده از آن امکان ویرایش ویدئو وجود دارد.)
  • Quit (این نیز گزینه‌ای مناسب برای ویرایش ویدئوهاست.)
  • FilmoraGo (امکان ویرایش ویدئو و صدای ویدئو توسط این برنامه فراهم است. ضمناً موجب کاهش کیفیت نیز نمی شود.)

۴- توجه به سازگاری و هماهنگی استوری با برند:

برند شما برخی ویژگی‌های منحصر به فرد دارد، یا در واقع بایستی داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است یک رنگ خاص، یک شعار خاص، یک شکل خاص و یا هر نمادی مختص برند شما باشد که آن را در محصولات‌تان و یا در سایت‌تان استفاده کرده‌اید. بایستی این عنصر و یا عناصر در اکثر استوری‌های‌تان وجود داشته باشند تا در واقع بتوان گفت که استوری با برند و هویت برند سازگار است.

به عنوان مثال، رنگ نارنجی همواره تداعی کننده‌ی HubSpot است و، چنان‌که در تصویر زیر می‌بینید، کارکنان این شرکت از این رنگ در استوری نیز استفاده کرده‌اند.

۸ نکته‌ی مفید جهت ساخت یک استوری اینستاگرام حرفه‌ای برای بازاریابی | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
۸ نکته‌ی مفید جهت ساخت یک استوری اینستاگرام حرفه‌ای برای بازاریابی | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

۵- توجه به لوکیشن و هشتگ:

استفاده از هشتگ و لوکیشن را مختص مطالب فید نکنید بلکه از آن‌ها برای استوری نیز استفاده کنید. کاربران با جستجوی هشتگ و یا از طریق لوکیشن می‌توانند به مطالب شما دسترسی پیدا کنند. بنابراین برای انجام برندینگی بهتر در اینستاگرام بایستی از لوکیشن و هشتگ نیز در استوری‌ها استفاده نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید که یکی از بهترین گزینه‌ها جهت انتخاب هشتگ‌هایی درست و کاربردی توجه به هشتگ‌هایی ست که رقبا استفاده می کنند. مثلاً اگر یک شرکت مسافربری هستید صرفاً نباید از هشتگ #سفر استفاده کنید بلکه بایستی با توجه به هشتگ‌های رقبا شما نیز از آن‌ها استفاده نمایید. شباهت هشتگ در اینستاگرام مانند کلمات کلیدی در موتورهای جستجو است که امریست کاملا رقابتی!

۶- استفاده از انیمیشن و موسیقی:

استفاده از انیمیشن و موسیقی نیز می تواند برای بهبود محتوای استوری مفید باشد. برای ایجاد انیمیشن یک برنامه‌ی کاربردی ساده با نام Adobe Spark وجود دارد که از طریق آن می توانید انیمیشن بسازید و از آن‌ها در استوری اینستاگرام استفاده کنید. از GIF ها نیز می ‌توانید در ویدئوهای‌تان استفاده کنید. برای استفاده از آن‌ها در استوری، گزینه‌ی Stickers را انتخاب کرده و سپس روی GIF تپ کنید.

۷- استفاده از لایو:

برای برقراری ارتباطی ملموس‌تر و محسوس‌تر و صمیمی‌تر با مخاطبان یکی از بهترین روش‌ها استفاده از لایو است. در لایو می توانید مستقیماً با کاربران در تعامل شوید. بنابراین لحنی صمیمی و خاکی داشته باشید و سعی کنید خیلی راحت برخی محصولات‌تان را به آن‌ها معرفی کنید، و یا از این‌که صفحه‌ی شما را فالو می‌کنند ازشان تشکر کنید، و یا آن که از آن‌ها بخواهید در مورد برند و کسب و کار شما بیش‌تر بخوانند و یا از همه مهم‌تر از آن‌ها بخواهید که کاری انجام دهند و در مقابل‌اش جایزه دریافت کنند. این دعوت از کاربران برای انجام کاری خیلی مهم است و روی برقراری ارتباطی بهتر میان شم و آن‌ها تأثیری بسیار مثبت ایجاد می‌کند.

۸ نکته‌ی مفید جهت ساخت یک استوری اینستاگرام حرفه‌ای برای بازاریابی | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
۸ نکته‌ی مفید جهت ساخت یک استوری اینستاگرام حرفه‌ای برای بازاریابی | شرکت تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

۸- توجه به نظم و برنامه ریزی:

خیلی بهتر خواهد بود اگر یک پلن برای ایجاد استوری اینستاگرام ایجاد کنید. مثلاً تعیین کنید که سر چه ساعتی چه نوع استوری‌ای در اینستاگرام درج شود. این امر موجب می‌شود که کاربران نیز کم کم به آن عادت کنند و واکنشی بهتر داشته باشند و در واقع سر ساعتی خاص منتظر باشند که فلان نوع از مطلب را در استوری شما مشاهده کنند.

سخن آخر

گفتم که استوری اینستاگرام ابزاری عالی برای برقراری ارتباط با مخاطب است. بنابراین بایستی از آن به نحو احسن استفاده کنید تا این ارتباط با مخاطب بهتر از ان چه که هست صورت گیرد. این نکته را نیز اضافه کنم که استفاده از تصاویر کارکنان شرکت در حین کار در شرکت در استوری می تواند موجب افزایش احساس صمیمیت کاربران با شما شود. بنابراین یکی از انواع محتواهای استوری را بد نیست استفاده از تصاویر کارکنان در حین کار بدانید و به کارش گیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا