۶ مدل محبوب از بازاریابان دیجیتال

هر روز بیش ‌تر از گذشته بر اهمیت بازاریابی دیجیتال و نقش خیره‌کننده‌ی آن در برندینگِ محصول افزوده می‌شود. بازاریابی دیجیتال کوششی از بازاریابی است که از رسانه‌های دیجیتال شامل تبلیغات رادیو و تلویزیون، تبلیغات اینترنت، تبلیغات موبایل، تبلیغات شبکه‌های اجتماعی و حتی بیش‌تر بهره می‌برد.

در دنیای دیجیتال پارامتر خاصی جهت طبقه بندی فعالیت مجریان در این راستا وجود ندارد در نتیجه هر اینفلونسر خود با توجه به علاقه مندی خود یا توانایی خود یک زمینه را برای انجام تبلیغات و کار انتخاب کرده است.

مدل‌های محبوب بازاریابان دیجیتال

آیا یک بازاریاب دیجیتال هستید؟ اگر چنین است، با نگاهی بر انواع بازاریابان دیجیتال، که در ادامه‌ی متن آمده، گروه مربوط به خود را بیابید!

تحلیل‌گران دیتا

عمده تمرکز کاری بازاریابان دیجیتال متعلق به این گروه، آنالیز داده‌های گردآوری شده از مشاهدات است و ترجیح ‌شان عمدتاً ایمیل‌ مارکتینگ یا کمپین است. از دید یک تحلیل‌گر داده، آنالیزِ کوچک ‌ترین جزئیات از بازاریابی اینترنتی پنهان نمی‌ماند.  یک تحلیل‌گر داده همواره عاشق تجزیه و تحلیل با ابزارهایی مثل نمودار یا گراف است.

عاشقان هنر

این دسته از بازاریابان دیجیتال به گردآوری و به اشتراک‌گذاری محتوای بصری و دیداری علاقه‌مندند. در نظر آن‌ها به اشتراک‌گذاری محتوای دیداری شایسته‌ترین روش برای شناساندن یا یافتن بازار مطلوبِ محصولات یا خدمات است. بیش از ۶۵٪ از بازاریابان دیجیتال آموخته‌های خود را به‌وسیله‌ی روش‌های دیداری فرا می‌گیرند. آن‌ها دانش‌آموزانی دیداری‌اند.

استادان شبکه‌های اجتماعی

همانطور که از نام‌شان پیداست، این گروه از بازاریابان دیجیتال تقریباً از تمام انواع شبکه‌های اجتماعی موجود جهت اهداف مارکتینگی‌ استفاده می‌کنند. در واقع، حدود ۹۰٪ از شبکه‌های اجتماعی قابلیت استفاده به منظور اهداف بازاریابی را دارند، و یکی از اصلی‌ترین منابع کسب درآمد برای بازاریابان دیجیتال محسوب می‌شوند. این نوع از بازاریابان در به‌کارگیری شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای مرتبط با آن‌ها در طراحی و برنامه‌ریزی تبلیغات استادانی ماهرند.

تست‌کننده‌های نسخه‌ی آزمایشی

کار این دسته از بازاریابان دیجیتال نسبت به سایر همکارانشان تا حدودی متفاوت است. درحالی‌که بیشتر بازاریابان دیجیتال از ابزارهای ترِندینگ مانند شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، این نوع از بازاریابان اما، دوست‌دار تست‌کردن محصولات جدید- مثل اپلیکیشن‌های بتا- هستند. آن‌ها عاشق چالش‌اند و امکان تست‌‌نمودن اپلیکیشن‌های بتا به آن‌ها فرصت این تجربه‌ی بی‌نظیر را می‌دهد. بازاریابان دیجیتالِ این گروه، نسبت به کشف و کند و کاوِ هر برنامه‌ای که قرار است روزی توسعه و گسترش یابد، به شدت کنجکاو و مشتاقند.

پرهیاهوها

آن‌ها دیرینه‌ترین و استوارترین بازاریابان در شبکه‌های اجتماعی هستند، از توییتر بیش از هر شبکه‌ی اجتماعی دیگری استفاده می‌کنند و ابزارهایی مثل هشتگ‌ها، نشانه‌ها، نمادها و شکلک‌های چشمگیر و فوق‌العاده را با هدف جلب توجه به‌وفور به‌کار می‌برند. برخی از این بازاریابان بسیار موفق‌اند. بازاریابان دیجیتالِ پرهیاهو مهارت‌های درخورتوجه‌ای در انتخاب و گزینش هشتگ‌ها، نشانه‌ها و شکلک‌ها دارند.

کنایه‌زن‌ها

این دسته از بازاریابان دیجیتال به شبکه‌های اجتماعی علاقه‌ای ندارند. اغلب آن‌ها برای برندسازی وبلاگ‌های شخصی خود را دارند و در استفاده از ابزارها جهت کنترل پروسه‌ی مارکتینگ، کاملاً متکی به خوداند. در نتیجه، به شبکه‌های پرازدحام و پر سر و صدای اجتماعی برای جذب مخاطبِ بیشتر وابسته نیستند.

مدل‌های گفته شده در بالا، تنها بخشی از انواع گوناگون بازاریابان دیجیتال‌اند. برخی از آن‌ها، رسانه‌های اجتماعی‌ای چون Myspace را برای اهداف برندینگ‌شان ترجیح می‌دهند. بعضی دیگر حتی، افراد بالای ۵۰ سال سن را هدف‌گذاری می‌نمایند. هم‌چنین ممکن است به‌منظور جذب مشتری بیشتر، دو یا چند مدل را با یکدیگر ترکیب کنند.

با توجه به روند افزایش علاقه مندی افراد به دنیای دیجیتال و رشد چشمگیر تعداد مخاطبان در نتیجه میتوان دنیای دیجیتال را دروازه جدیدی به روی تبلیغات دانست و با کسب مشاوره ها و برنامه های منظم به تاثیرات چشمگیر این رسانه در افزایش مخاطبانتان دست پیدا کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا