۵ عامل که می تواند استراتژی بازاریابی شما را از بین ببرد یا شکست دهد

مسلما یکی از مهمترین جنبه های رشد کسب و کار شما، استراتژی بازاریابی شماست. با یک طرح بازاریابی موثر شما قادر خواهید بود تا چیزهایی مانند فرصت های رشد بالقوه جدید، آگاهی از اندیشه های مشتریان واقعی، چگونگی جذب مشتریان بیشتر، و بهترین مکان برای بازاریابی در آینده، را به دست آورید.

داشتن استراتژی به تنهایی تضمین کننده موفقیت شما در کسب و کار نمی باشد ممکن است شما یک استراتژی بسیار موفق داشته باشید اما در زمان نامناسب با به کار گیری آن استراتژی کاملا با شکست مواجه شوید.

همواره باید در موفقیت کسب و کار خود در استراتژی هایتان موارد زیر را در نظر بگیریم:

دانش شما از بازار هدف

هر استراتژی بازاریابی دارای یک بازار هدف است که می خواهد به آن برسد. حتی اگر مطمئن نیستید که اهداف شما چه کسانی هستند، با اطلاعاتی که دارید فقط شروع کنید. شناسایی بافت جمعیتی افراد منطقه هدف شما، نقطه ایی عالی برای شروع می باشد. پس از شناسایی جمعیت، شخصیت خریدار را بشناسید.

شخصیت خریدار یک سلاح مخفی است که توسط شرکت های بازاریابی موفق استفاده می شود. شخصیت خریدار شامل اطلاعاتی مانند سن، جنسیت و درآمد است. بسته به نیازهایتان شما می توانید جزئیاتی مانند غذای مورد علاقه آنها، تعداد افراد خانوار، یا حتی اطلاعات تیم های ورزشی مورد علاقه آنها را به دست بیاورید.


بیشتر بخوانید:

بازاریابی قدرتمند چگونه تاثیر میگذارد؟

خیلی ساده و دقیق مخاطبان خودتان را هدف قرار دهید!


نکته این است که شما باید نسبت به بازار هدف خود شناخت داشته باشید، بنابراین شما می دانید که کجای  آنها را هدف قرار دهید، چگونه رفتار کنید، و اینکه آنها به چه علاقه مند هستند. اگر شما بازار هدف خود را درک نمی کنید، انتظار نداشته باشید به آنها برسید. برای شرکتی مانند Rpay، شخصیت خریدار یکی از اولین اقدامات ضروری در ایجاد استراتژی بازاریابی بود. آنها می گویند: “ما می دانستیم که ما یک محصول عالی داشتیم که روند پرداخت را ساده کرده، بنابراین نیاز به یک اقدام طبیعی برای شناخت شخصیت خریداراز فردی که نیاز به خرید یا فروش آنلاین دارد، بود.”

ارزش گذاشتن به مشتری در ارتباطات

مهمترین راهکارهای بازاریابی در جهان کار نخواهد کرد مگر اینکه ارزش محصول یا سرویس خود را به مشتریان خود بسپارید. شما باید دقیقا همان چیزی را که محصول شما ارائه می دهد انتقال دهید. اگر آنها می توانند یک محصول یا خدمات مشابه را در جای دیگر خریداری کنند، شما باید این را به مشتری انتقال دهید که چه چیزی محصول شما را متفاوت تر می کند. به عنوان مثال، VaultBank  موسسه ایی است که هدف آن ایجاد زمینه های سرمایه گذاری آسان و قابل دسترس برای همه می باشد.

والت بانک طرح خود رااختراع نکرده ، اما آن را بهتر ساخته،  مدیر عامل آن، کریستوفر چامک می گوید: “پلت فرم ما به اندازه راه های قدیمی و غیرمستقیم سرمایه گذاری بسیار ارزشمند است و ما هرگز در مورد تبلیغات خدمات منحصر به فرد ما به مشتریان فعلی و بالقوه نگران نیستیم. در این کسب و کار رقابتی، بازاریابی  پیرامون ارتباطات ازهر چیز دیگری موثرتر است. “

مشاهده داده ها (اطلاعات)

استراتژی بازاریابی | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران
استراتژی بازاریابی | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

امروزه با وجود google analystics، به عنوان یک ابزار رایگان اطلاعاتی برای بازاریابی، هیچ بهانه ایی برای  نگاه نکردن دقیق به داده ها و اطلاعات وجود ندارد. با در دسترس بودن اطلاعات بازاریابی، شرکت ها می توانند صفحاتی را که بیشترین کلیک را دارند پیگیری کنند، مدت حضوربازدیدکنندگان در صفحات را ببینند، تابعیت بازدیدکنندگان سایت ها را بدانند، و … عدم صرف زمان مورد نیاز برای تماشای داده ها می تواند به معنای شکست کل استراتژی بازاریابی باشد.

تمرکز

تمرکز بهترین شرکت های دنیا، برای کمک به مشتریان می باشد، نه برای به دست آوردن پول. این یک ایده سطحی نیست، که مشتریان در اولیت بندی بالاتر از سود قرار گیرند، این ایده واقعا جواب می دهد. بنیان گذار Marine Chain می گوید: “مادامیکه شرکت شما شروع به تمرکز برای دادن ارزش به مشتریان می کند، این رشد و پیشرفت است که اتفاق می افتد، و نیازی به توضیح بیشتر ندارد.

دادن ارزش بیشتر به پول  به جای مولفه های انسانی در عمل، تمام تلاش هایی را که در جهت رشد کسب و کار خود می کنید، خراب می کند. کسب و کارهای موفق به این شیوه کار نمی کنند. برای دستیابی به این نوع تمرکز، در جلسات مربوط به تحقیق و توسعه تیم بازار یابی خود، راه های که شرکت شما به زندگی مردم ارزش می دهد را اضافه کنید، این به تیم بازار یابی شما کمک می کند که یاد بگیرند، ماموریت اصلی تجارت این است.

شور و اشتیاق

هرگز قدرت اشتیاق را در معاملات تجاری نادیده نگیرید. اگر شما به یک پروژه اهمیت می دهید یا اهمیت نمی دهید، آن در محصول نهایی معلوم می شود. این که شما در حال فروش محصولات مراقبت از مو یا میوه جات هستید، باید در مورد شرکت، محصول یا خدمات و استراتژی بازاریابی خود، پرشور باشید. کسب و کار یک سرمایه گذاری دراز مدت است که نیازمند انگیزه قوی در ابتداست. اگر در ابتدا اشتیاق نداشته باشید، هرگز قادر نخواهید بود آن را در بلند مدت ادامه دهید.

در نهایت، چه درعدم هدایت  بازاریابی چه در کیفیت محصول، و چه در نحوه برخورد با تعاملات مشتری در رسانه های اجتماعی و انجمن های آنلاین، کمبود اشتیاق شما، خود را آشکار خواهد کرد. به زبان ساده تر، مردم می گویند زمانی که یک شرکت برای مشتریان خود اهمیتی نمی دهد، پس به محصولات خود هم اهمیت نمی دهد. سرانجام، همه چیز متوقف خواهد شد.

اگر شما اشتیاق خود برای استراتژی بازاریابی یا کسب و کار را از دست داده اید، در نظر داشته باشید تا تغییر آن را به طریقی به وجود آورید که منافع جدید را ایجاد کند. این به معنای اضافه کردن یک خط تولید جدید ، تغییر نحوه ارتباط با مشتریان و یا حتی انتقال کسب و کار بازاریابی به یک آژانس جدید است.

البته اولین گام در تضمین موفقیت استراتژی بازاریابی شما، داشتن یک طرح خوب برای شروع است.

با استفاده از این ایده ها، امروز چرخ های بازاریابی خود را به حرکت درآورید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا