چگونه یک کمپین تبلیغات اینترنتی راه بیاندازیم؟

به طور خلاصه، به مجموعه فعالیت هایی اینترنتی گفته می شود که بوسیله آن می توانیم برند خود را در جامعه هدف معرفی نموده و در انتها افزایش فروش و درآمد را برای برند خود به همراه داشته باشیم.

برنامه ریزی هماهنگ و منسجم در شاخه های مختلف اینترنت به همراه اجرای روند کامل آن در زمانبندی های معین، مجموعه فعالیت هایی هستند که یک کمپین تبلیغاتی اینترنتی را شامل می شوند

بیشتر شرکتها استراتژی خود را برای شروع یک کمپین بازاریابی اینترنتی از قبل تعیین نمی کنند و این اشتباه بزرگی است. بدون مشخص کردن اهداف پروژه چگونه می شود نتایج به دست آمده را بررسی و در صورت موفقیت، آن را تکرار کرد؟

با دنبال کردن این مراحل ساده میتوانید شروع به تعریف کمپین اینترنتی خود کنید:

اهداف خود را تعیین کنید!

قبل از اینکه کمپین خود را شروع کنید باید دقیقا مشخص کنید که به چه هدفی می خواهید دست پیدا کنید. آیا هدف شما بالا بردن فروش یا افزایش شهرت برند است یا اینکه سیاست شما به دست آوردن مشتری و حفظ آن است. شما باید مشخص کنید که موفقیتهای تان را با چه می سنجید و همچنین باید شاخصهای کلیدی عملکرد خود را با اهداف تان تطبیق دهید.

سعی کنید پاسخ این سؤالات را پیدا کنید:

 • هدف شما از راه اندازی این کمپین چیست؟
 • مخاطب هدف شما چه کسانی هستند؟
 • بودجه شما چقدر است؟
 • زمان تقریبی انجام این کمپین چقدر خواهد بود؟
 • در صورت کشف چه نتایجی شما این کمپین را یک کمپین موفق خواهید دانست؟

و در صورت داشتن تجربه قبلی در راه اندازی چنین کمپین هایی:

 • اهداف گذشته شما چه چیزهایی بودند و آیا به آنها رسیدید؟
 • چه اقداماتی باعث بهتر شدن کمپین قبلی شما می شد ؟

با این کار، شما می توانید برنامه ریزی کنید که چگونه به این اهداف برسید و از چه ابزارهای اینترنتی باید برای این کار استفاده کنید.

بازار هدف را تحلیل کنید

یک تحلیل برای مشخص کردن ظرفیت بازار و تقسیم بندی آن بر اساس ویژگیهای جمعیتی ( سن، نژاد، جنسیت و …)، همراه با شناسایی رقبای ثابت و رقبای احتمالی شما در آینده، به شما برای انتخاب ابزار مناسب برای این کار کمک خواهد کرد. با فهمیدن این که مشتریان شما چه نیازی دارند و در اینترنت برای چه چیزهایی جستجو می کنند، شما خواهید توانست که روشهای تبلیغاتی مناسب برای ارائه کالا و خدمات خود را پیدا کنید.

پلاتفورم های مختلفی برای انجام این کار وجود دارند ( مثل Google Analytics و FollowerMonk ) ولی سر راست ترین راه تماس گرفتن با چند مشتری و پرسیدن سؤال هایی است که توسط مطالعات بازاریابی برای این کار مشخص شده اند.

انتخاب ابزارهای بازاریابی مناسب

روشهای مختلفی برای بازاریابی اینترنتی و دیده شدن شرکت شما در اینترنت وجود دارند. بهترین راه برای انتخاب روشی که برای شما بهتر عمل می کند این است که به درک مناسبی از مفهوم هر کدام از آنها برسید.

 • بازاریابی از طریق بهینه سازی برای مو تورهای جستجو(SEO ): از زمان اختراع این اصطلاح تا کنون، تکنولوژی سئو به طور کامل متحول شده است. نوشتن محتوایی درگیر کننده برای مخاطب و بهینه سازی صفحه اصلی سایت با استفاده از کلمات کلیدی قوی برای بالا بردن رتبه شما در مو تورهای جستجوی مهم مانند گوگل، بسیار حیاتی است. این روش در میزان دیده شدن شرکت شما را در اینترنت بسیار مؤثر است.
 • بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی: استفاده از شبکه های اجتماعی برای بازاریابی نه تنها بسیار و ارزان است بلکه باعث بروز خلاقیتهای شما هم می شود. محصولات و خدمات خود را طوری تبلیغ کنید که در بازار بدرخشد و طرفداران خود در شبکه های اجتماعی را در این کار شریک کنید.
 • بازاریابی با روش پرداخت برای هر کلیک (PPC ): بازاریابی دیگر تنها به وسیله قرار دادن یک تبلیغ متنی ساده در سایت یک انتشاراتی معروف انجام نمی شود. روش PPC یک روش آزموده شده است که مشتریان را از طریق کلمه ها و عباراتی که جستجو می کنند به تبلیغ شما و از آنجا به سایت تان راهنمایی خواهند کرد.
 • بازاریابی از طریق ایمیل : کی گفته که بازاریابی ایمیلی مرده است؟ ممکن است آمار بازاریابی از طریق ایمیل جایش را به خبرنامه های اتوماتیک داده باشند ولی هنوز خیلی مشتریان از دریافت ایمیل های تجاری استقبال می کنند، به خصوص اگر ایمیل راجع به یک حراج یا شامل تخفیف برای آنها باشد.
 • بازاریابی وابسته یا رابطه ای: استفاده از این روش در سالهای اخیر کاهش یافته است اما اگر سایتهای پر نفوذ اینترنتی که تبلیغ شما را در وب سایت شان قبول می کنند، دارای بازدید کننده های زیادی باشند و با محصول شما تناسب داشته باشند، این روش بازاریابی می تواند برای شما معجزه کند.
 • بازاریابی بر پایه محتوا: انتشار مطالب هدفمند مانند توصیه نامه ها، پژوهشهای موردی، وبلاگ نویسی، گزارشهای معتبر و مطالبی از این دست، نه تنها باعث افزایش اعتبار و رتبه سایت شما می شود بلکه باعث می شود مخاطبان، فعالیت شرکت شما را در دنیای واقعی احساس کنند و این آنها را به خرید ترغیب خواهد کرد.

۱۰ نکته موفقیت در کمپین روابط عمومی

سنجش میزان موفقیت کمپین تبلیغاتی شما

بسته به پلاتفورمی که از آن استفاده کرده اید، راههای متفاوتی برای سنجش میزان موفقیت کمپین شما وجود دارد:

Google Analytics: گوگل در دنیای موتور های جستجو بازیگر مهمی محسوب می شود و به همین دلیل استفاده از Google Analytics کارآمد ترین راه سنجش موفقیت شماست. وقتی که اکانت GA خود راه اندازی کردید، رد گیری، اندازه گیری و دریافت گزارش از ترافیک سایت تان بسیار آسان خواهد بود. علاوه بر این GA می تواند منبع این ترافیک را هم برای شما مشخص کند تا متوجه شوید که آیا این کمپین بازاریابی شما بوده که بازدیدکنندگان را به سایت شما هدایت کرده است یا نه.

 

 

 

       

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا