لوگو های معروف دنیا و معانی آن‌ها

لوگو  هر کمپانی، در برندینگ و جایگاه سازی آن نقشی حیاتی دارد. اولین تصویری که در ذهن مخاطب از آن برند، ثبت می‌شود.

چه عواملی باعث موفقیت در طراحی یک لوگو  می‌شوند؟

تمام لوگوهای موفق، به علت تمایزشان بین دیگران، سریعا قابل تشخیص هستند و پیام آن برند را منعکس می‌کنند. طراحی آن‌ها حرفه‌ای و ماندگار بوده و  در میان مخاطبانشان اعتماد ایجاد می‌کنند.

در این مطلب به چندین لوگوی معروف دنیا و تاریخچه و معانی آشکار و پنهان آن‌ها می‌پردازیم.

ثبات بازارها، دست خوش تغییر و تحولاتی مداوم است، اما ویژگی‌های خاصی مانند نحوه چاپ، چیدمان، نقش و الگوها و حتی رنگ، تأثیر شگرفی بر درک مردم از لوگوی یک برند دارد. آگاهی در خصوص اینکه، برندهای بزرگ چگونه تمامی این عناصر در طراحی لوگو، رعایت می‌کنند، به شما کمک می‌کند تا برند خود را بهبود بخشیده و با مخاطبان خود ارتباط موثرتری برقرار کنید.

بیایید نگاهی به چند شرکت موفق در طراحی لوگوی برندشان، نگاهی بیاندازیم ، چرا آن‌ها اینقدر موفق بوده‌اند و چه چیزی می توانیم از طراحی آن‌ها بیاموزیم؟

شرکت Apple

تاریخچه

اولین لوگوی اپل در سال 1976 هیچ شباهتی به لوگوی امروز آن نداشت. در اصل طراحی آن، اسحاق نیوتن را زیر درختی نشان می‌داد که سیبی از آن آویزان و در حال سقوط بود. در حالی که خلاقانه بود، اما اپل به سرعت لوگوی خود را به یک سیب واقعی تبدیل کرد.

بین سالهای 1977-1998، اپل اغلب از طرح لوگوی رنگین کمان استفاده می‌کرد تا همزمان با رونمایی از اولین کامپیوتر نمایش رنگی خود باشد. اما این شیوه‌ی استفاده از رنگ در نهایت به رنگ کروم براق و سپس رنگی یکدست تبدیل شد، نسخه ای که امروزه جهان از اپل به یاد می‌آورد.

طراحی

اپل تلاش می‌کند تا محصولاتی زیبا را در دسترس همه مردم قرار دهد، بنابراین حتی افرادی که از نظر دانش فناوری سطح بالایی ندارند نیز، می‌توانند از این محصولات استفاده کنند. لوگوهای کرومی و سپس یک رنگ، نماد ظرافت و پیچیدگی محصولات اپل است. سیب منحنی نیز نشان دهنده سبک و طراحی است. هر سه ویژگی مترادف با نام تجاری اپل است.

سیب گاز زده نماد چیست؟

برخی از مردم می گویند “گاز زدگی سیب” نمادی از بایت ( (byteاست. (مانند گیگابایت یا مگابایت). برخی دیگر آن را نمادی از دانش کاربران می‌دانند؛ تکه دانشی از دنیای فناوری که با استفاده از محصولات اپل به دست می‌آورند.

چه درسی از طراحی اپل می‌گیریم؟

مهم است توجه داشته باشید که چگونه لوگوی اپل ویژگی‌های محصولات خود را در طراحی خود نشان می‌دهد. لوگوی آنها کاملاً با شخصیت نام تجاری آنها مطابقت دارد. وقتی به محصولات اپل فکر می‌کنیم، به کلماتی مانند در دسترس، براق و هوشمند فکر می‌کنیم. لوگو دقیقاً نماد تمام این ویژگی‌هاست.

شرکت Google

تاریخچه

گوگل لوگوی اصلی خود را در سال 1998 با استفاده از یک فونت استاندارد برای نمایش نام شرکت ایجاد کرد. این لوگو تا سال 2009 تقریباً بدون تغییر باقی ماند، تا زمانی که شرکت رنگ و سایه حروف را تغییر داد. در سال 2014، گوگل چند تغییر جزئی در فاصله حروف ایجاد کرد.

در سال 2015 ، گوگل لوگوی خود را با حروف جدید و مدرن و رنگ‌های مشابه که پر جنب و جوش‌تر بودند، دوباره راه‌اندازی کرد و این لوگو تبدیل به چیزی شد که امروزه می‌شناسیم.

طراحی

سادگی در طراحی لوگوی گوگل به وضوح مشخص است. مانند اپل، شرکت گوگل نیز، قصد دارد مدام به مخاطب خود در دسترس بودن را یادآوری کند و با این طراحی ساده، به خوبی این پیام را منتقل می‌کند.

از آنجایی که گوگل، از کلمه در طراحی لوگوی خود استفاده کرده است، بکارگیری رنگ بسیار حائز اهمیت است. هدف گوگل استفاده از رنگ‌های پایه و اصلی است که سادگی و هیجان را فریاد بزند. استفاده از رنگ سبز به عنوان دومین رنگ اصلی، نماد شکستن محدودیت‌هاست. ” ما ملزوم به پیروی از قوانین نیستیم”، شعار بزرگ گوگل است؛ شعاری که نماد نوآوری گوگل است.

استفاده از فاصله میان حروف نیز تضاد کاملی با رنگ‌های اصلی مورد استفاده ایجاد می‌کند، که نشان‌دهنده برجسته بودن شرکت در بازارهای رقابتی است.

گوگل اغلب از نسخه‌های متفاوت و عجیب و غریب لوگوی خود برای منعكس كردن رویدادهای جهان استفاده می‌كند، راهی بسیار موثر برای اینكه این شركت بتواند با تمامی مردم جهان از هر فرهنگ و آدابی ارتباط برقرار کند.

چه درسی از طراحی لوگوی گوگل می‌گیریم؟

به روزرسانی و تغییرات متوالی لوگوی گوگل متناسب با رویدادهای جهانی، ابتکاری مثال زدنی برای ارتباط بیشتر با مشتریان است. این نکته درس بزرگی برای تمام طراحان لوگو است.

در مورد استفاده از رنگ و حروف در طراحی لوگو خود به دقت فکر کنید. آیا رنگ های روشن نشان دهنده نام تجاری شما هستند؟ اگر در لوگو از کلمات استفاده می‌کنید، فاصله مد نظر شما میان حروف چقدر است؟ لوگوی گوگل بینش خوبی در مورد چگونگی ایجاد این تفاوت‌ها به ما می‌دهد.

شرکت Coca-Cola

تاریخچه

کوکاکولا اولین لوگوی سیاه و سفید خود را در سال 1886 معرفی کرد. با گذشت زمان ، این لوگو تکامل یافت، اما حروف کلاسیک و خطی تا حد زیادی ثابت مانده است. سال 1958، رنگهای قرمز و سفید معروف این برند به طور رسمی بخشی از لوگو شد.

در بین ده ها کمپین بازاریابی این شرکت، به جز افزودن موج سفید رنگ که معمولاً در زیر متن می‌بینیم، لوگو تغییر چشمگیری نکرده است.

طراحی

به سختی می توانید یک لوگو پیدا کنید که از لوگوی کوکاکولا پایدارتر و مقاوم‌تر باشد. طراحی این لوگو چگونه است که آن را به یکی از چشمگیرترین‌ها در جهان امروز تبدیل کرده است؟

اصالت و زیبایی.

طراحی لوگوی کوکاکولا یادآور آمریکایی کلاسیک است. این دو مترادف یکدیگر هستند حروف خطی و شیک منحصر به فرد هستند. وقتی به آمریکای کلاسیک فکر می کنیم، همزمان لوگوی کوکاکولا را می بینیم که به این شرکت جذابیتی نوستالژیک را می دهد که متعلق به چندین نسل است.

لوگوی مدرن کوکاکولا به دلیل رنگهای معروف قرمز و سفید در سراسر جهان شناخته شده و مورد استقبال قرار گرفته است.

چرا قرمز؟

قرمز رنگ بسیار قدرتمندی است. هیجان ، انرژی و اشتیاق را بر می‌انگیزد. به نظر شما این ویژگی‌ها بازتابی از آمریکای کلاسیک که قبلاً ذکر شد، نیست؟ قرمز همچنین اشتها را تحریک می‌کند، که بدون شک به نفع یک شرکت تولید نوشابه و نوشیدنی است.

از طراحی لوگوی کوکاکولا چه درسی می‌گیریم؟

اگر برای لوگوی خود به دنبال الهام بخش هستید، ، مطمئناً لوگوی کوکاکولا از بهترین گزینه‌هاست.

کوکاکولا و قرمز مترادف هستند.این شرکت از سردمداران هدایت بازاریابی و محصولاتش به کمک رنگ‌ها است. روانشناسی رنگ عامل موثری در پیدا کردن رنگ اصلی متناسب با نام تجاری شماست؛ رنگی که باعث تحریک اشتها مصرف کنندگان شما خواهد شد!

فونت های طراحی شده را فراموش نکنید. لوگوی کوکاکولا به دلیل نحوه مطابقت فونت با شخصیت و هویت تجاری آن بسیار چشمگیر است. دلیلش این است که کاملاً طراحی شده است. یکی از نکات برند سازی ، استفاده یا تصویر  سازی مجدد از فونت‌ها ، حروف و اشکال متفاوت است. طراحی که خارج از قلمرو فکری معمول باشد تا با خلاقیت برند شما را واقعاً منحصر به فرد کند.

چگونه لوگوهای معروف در طراحی خود موفق عمل کردند؟

این لوگوهای معروف متعلق به شرکت‌هایی است که مردم در سراسر جهان به دلیل موفقیت‌، هویت و رضایت مشتری تحسینشان می‌کنند. هر لوگو با تصویر سازی در ذهن مخاطب، هویت آن برند را می‌سازد. هویتی که همه بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

وجه اشتراک لوگوهای موفق چیست؟

استفاده کامل از رنگ ها، شکل و حروف؛ همه در عین سادگی!

از این تکنیک‌ها برای طرح یک لوگو استفاده کنید که به مشتریان شما همه آنچه را که باید در مورد شما، محصولات و ارزش‌های شما بدانند‌، منتقل کند.

و فراموش نکنید که وقتی به لوگوی شما نگاه می‌کنند، نه تنها نگاهشان، بلکه حسشان نیز درگیر شود.

یک لوگوی عالی تنها نشان دهنده یک تجارت موفق نیست ، اما یک طراحی لوگو متفکرانه و چشم نواز به شما کمک می کند تا خود را به عنوان یک برند معتبر در یک فضای رقابتی معرفی کنید. و شما نیز فوق العاده به نظر خواهید رسید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا