شرکت های مشاوره برای پیروزی در تبلیغات چه باید بکنند؟

در دنیای امروز با توجه به ازدیاد شرکت های تبلیغاتی و مشاوران در این زمینه علاوه بر ایجاد رقابت برای مجریان ، برای کارفرمایان و کارآفرینان نیز مشکلات بسیار زیادی ایجاد شده است.انتخاب از بین مشاوران و شرکت های تبلیغاتی برای سپردن اعتبار و کسب و کار خود کار ساده ای نمی باشد.

همچنین شرکت های ارایه دهنده خدمات نیز باید دایما در رقابت و تلاش برای بهبود خدمات خود باشند.

مدیران و مالکان شرکت های بزرگ سرمایه گذاری سعی می کنند خطر تهدیدآمیز شرکت های مشاوره ای را هنگام تلاش برای:  تغییرات در فروش، بازسازی ساختارها و ارزیابی سود و زیان مشتری؛ تا حد زیادی کاهش دهند.

مارتین سورل Martin Sorrel بنیانگذار و مدیر اجرایی شرکت تبلیغاتی WPP تا آن جا پیش رفت که تبلیغات تجاری را برای انتشار “برآوردهای بسیار نادرست” در مورد درآمد شرکت Accenture and Deloitte تحت پیگیرد قانونی قرار دهد. به همان اندازه که شرکت های مشاوره تهدیدی برای صنایع بزرگ محسوب می شوند، راه حل هایی هم برای جلوگیری از افزایش شگفت انگیز شرکت های مشاوره ای وجود دارد.

شناختن مخاطبان

مشاوران و فن آوری درمعرض هنرهای تیره dark arts تولیدات شرکت های تبلیغاتی قرارگرفته اند. به همین دلیل مشاوران باید هزینه های گزافی را که روی دست شرکت ها می گذارند، توجیه کنند. هزینه ها فقط به برندسازی و بازاریابی محدود نمی شود، بلکه صرف فعالیت در شبکه های اجتماعی و رسانه ها هم می شود. با وجود این توجیه این قبیل بودجه ها برای شرکت های مشاوره ای که معمولا با شخص اول شرکت کارمی کنند، گفتنش راحت تر از انجام دادن اش است. چون توضیح مطالب برای مدیرعامل شرکت درخواست کننده هم راحت تر از هدایت حسابرسی رسانه ها است.

وقتی موضوع رسانه ها باشند، تبلیغ کننده به شدت تمایل دارد طرح را چنان حرفه ای برنامه ریزی کند تا بیشترین پرداخت را بتواند بابت آن بگیرد. در صورتی که ذهنیت این است : اجرا و خرید با یک دیگر.

شرکت های مشاوره برای پیروزی در تبلیغات چه باید بکنند؟ | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران
شرکت های مشاوره برای پیروزی در تبلیغات چه باید بکنند؟ | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران

شرکت های مشاوره برای به دست آوردن فرصت ها هنوز راه درازی در پیش دارند. همان طور که مارک باترفیلد Mark Butterfield مشاور بازاریابی می گوید: “شرکت های مشاوره ای مدام در حال گفتن مزایای خارق العاده ای بازگشت سرمایه شما هستند، ولی تا زمانی که پولی هزینه نشود اظهارنظر و قضاوت مشکل است.”

عجله در تبلیغات

تعجبی ندارد که مدیران شرکت های مشاوره ای امسال به دنبال تجارت های عمل گرایانه تری هستند. ولی در واقعیت از زمان برنامه ریزی تا زمان اجرایی شدن و برگشت سرمایه زمان زیادی صرف می شود. به عنوان مثال شرکت Accenture در باره اهمیت لایه های خدماتی صحبت می کند، خود را شریکی برای راهنمایی مشتریان  در طول زنجیره تامین نشان می دهد. ولی نکات ظریفی مثل : آیا از ابزارهای دیگری مثل یک شریک ثالث استفاده می کند؟ یک روش جدید و نوآورانه ارائه می کند؟ یا فن آوری تبلغاتی شرکت های دیگر را خریداری می کند؟ هم چنان گم و نامفهوم باقی می ماند.

مدیران اجرایی، شرکت های مشاوره ای را به برنامه های عمل گرایانه ای هدایت می کنند که هنوز در مورد چگونگی ساخت و اجرای راه حل ها و نحوه تبلیغات تصمیم گیری نشده است. امروزه بخصوص در میان تبلیغ دهندگانی که تلاش می کنند سر از کار فن آوری تبلیغات در آورند یک فرصت وجود دارد. این که نشان دهند در کشف جعبه سیاه و توضیح نحوه کار آن با شما همراه و شریک هستند.

پل رایت Paul Wright مدیر اجرایی شرکت CEO Global و  رییس پیشین بخش دیجیتالی شرکت Omnicom در این باره می گوید: این موضوع واقعیت دارد که موسسات رسانه ای تمایلی به توضیح روش های تبلیغاتی کارآمد ندارند.”

کمبود استعدادهای درک نشده

مدیران موسسات مکررا طی مشاوره های متعدد تحت فشار موقعیت های زیرکانه قرار می گیرند. شرکت های مشاوره ای با روش های خودشان عمل می کنند. مثلا نیکی مندوسا Nikki Mendoca از Accenture  جدا شد و به OMD پیوست. مک کان ملبورن McCann Melbourne کارخانجات Adrian را ایجاد کرد. دیوید فیلیپس David Phililips و مت لاوسون Matt Lawson وارد برند خلاقانه و تیم رسانه ای Deloitte Digital شدند. با وجود تزریق این افراد باتجربه به این شرکت ها هنوز هم این شرکت نتوانسته اند برای گام های بزرگ تر از روش های قبلی دل بکنند. سورل این شکاف مشخص بین روش های قدیم و جدید را این طور توصیف می کند: در حالی که WPP با شرکت های مشاوره ای در حال جنگیدن است، آمارهای برد- باخت برای این شرکت اهمیت زیادی دارد.

این مقاله را از دست ندهید: خیلی ساده و دقیق مخاطبان خودتان را هدف قرار دهید!

آلیسیا هچ Alicia Hatch مدیربازاریابی Deloitte Digital اعتقاد دارد عصردیجیتالی بخصوص هنگام برخورد با مشتری جدید با چالش ادراکی مواجه شده است.

به نظر می رسد در حال حاضر حداقل بسیاری از مشتریان در دنیای امروز ترجیح می دهند خودشان حسابرسی هزینه ها را بعهده داشته باشند. تخمین زده می شود بین ۱۵ تا ۲۵ درصد تبلیغ دهنده ها هر از گاهی یا حتی سالیانه به شرکت های مشاوره ای مراجعه کرده اند تا روش های بی طرفانه استراتژیک رسانه ای خریداری کنند. تحقیقات اخیر نشان می دهد ۳۰ درصد رسانه های جهان و مدیران بازاریابی حتی در دوران رکود اقتصادی سالیانه ۱۵۰ میلیون دلارهزینه کرده اند.

مکان یابی

تعداد شرکت های مشاوره ای از شرکت های بزرگی که در سراسر دنیا مشغول به فعالیت هستند خیلی بیشتر است. در مناطقی از دنیا مثل خاورمیانه، آمریکای جنوبی و آسیا شرکت های مشاوره ای “کار خاصی ” ندارند. این را یکی از افراد فعال در یکی از شرکت های مشاوره ای می گوید.

همین منبع اعتقاد دارد شرکت های مشاوره ای تمایل دارند از یک مرکزیت به یک نقطه خاص مکانی بروند و فعالیت کنند. او با قاطعیت می گوید:” این بستگی به شما دارد که در باره بازار چین صحبت کنید ولی بخواهید با کسی در سنگاپور در ارتباط باشید. این روش تلاشی است برای ارزان تر کردن هر چه بیشتر ( یعنی حرکت به سوی تبلیغات و رسانه ای کردن آن).

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا