خیلی ساده و دقیق مخاطبان خودتان را هدف قرار دهید!

یکی از همکاران مارک ویلیامز در مورد چگونگی روابط و بازاریابی نوین این گونه می گوید :

” در نخستین روزهای تبلیغات، هدف ما این بود که افراد بیشتری را جذب کنیم. سعی می کردیم به کمک پیام رسانی و اطلاع رسانی مناسب این کار را انجام دهیم. یکی از همکاران اعتقاد داشت که نام تجاری در خاطر مخاطبان می ماند و هنگام خرید و یا استفاده از خدمات به آن رجوع خواهد کرد. با افزایش قابلیت های تبلیغاتی تیم های بازاریابی توانستند گروه های مختلف را با پیام های خاصشان به سمت خود جذب کنند و مصرف کننده واقعی را نزدیک کرده و برداشت های بیهوده را کاهش دهند. “

به مشتریان حال حاضر خود نگاهی بیندازید

یکی از شروع های خوب در این کار، بررسی مشتریان حال حاضر شماست. این کار می تواند کلیدی برای کشف نیازهای کاربرانتان باشد. سپس می توانید بر روی استراتژی های بازاریابی بر این کاربران تمرکز کنید.

وقتی بر روی مشتریان حال حاضر خود کار می کنید این سوالات را از خود بپرسید:

  • کاربران بیشتر از کدام جنسیت هستند؟
  • گروه سنی آنها چیست؟
  • آنها کجا زندگی می کنند؟
  • حرفه آنها چیست؟
  • درامد میانگین آنها چقدر است؟
  • آیا آنها ویژگی مشترکی دارند؟

وقتی به این سوالات پاسخ دادید، از خود بپرسید که چگونه آنها شما را می یابند. پاسخ به این سوال می تواند به شما کمک کند تا اینکه بر روی چه مواردی می بایست بیشتر کار کنید و چه مواردی نیاز به فعالیت ندارد.

شناخت مخاطبین شما به نحوه صحبت شما با آنها نیز کمک شایانی می کند. این مسئله در هنگام انتخاب شیوه های بازاریابی مناسب در جهت جذب آنها، بسیار گره گشاست.

هدف گذاری ها در قالب های بسیار ساده شروع می شود. به عنوان نمونه، یک شرکت تولید کننده خودرو برای تبلیغ در تلویزیون، هنگام روز به تبلیغ خودروهای ورزشی پرداخت و شب ها به تبلیغ یک خودرو خانواده همراه با یک صابون پرداخت. به این ترتیب گروه های مختلف که در طی شبانه روز از تبلیغ های تلویزیونی دیدن می کردند، تمرکز دقیق تری بر روی خودروها داشتند.

به این ترتیب سازمان ها خلاقیت جدیدی را جهت یادگیری در گروه های مختلف مورد آزمایش قرار دادند. روش Burrell با استفاده از هدف گیری های گروه های مختلف قومی، مورد استفاده قرار گرفت. این بازه زمانی از کمپین Lorillard که جهت سیگارهای منتول کول امریکایی- افریقایی بود مورد هدف قرار گرفت. در حالی که در سال ۱۹۹۰ تجارت مک دونالد به راحتی توانست شهرستان های داخلی امریکا و افریقا را از این طریق مورد هدف خود قرار دهد.

خیلی ساده و دقیق مخاطبان خودتان را هدف قرار دهید! | بلاگ آژانس تبلیغاتی آیینه تهران ویژن
خیلی ساده و دقیق مخاطبان خودتان را هدف قرار دهید! | بلاگ آژانس تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

تجارت مک دونالد به عنوان یک موفقیت بزرگ در نظر گرفته شده است. که توانسته است به خوبی در جوامع افریقایی – امریکایی برند را تغییر دهد. با همه این ها در دهه ۹۰ وقتی آینده نگری صورت گرفت دریافتند که بازاریابی را  به عنوان یک کلیشه می توان به راحتی تغییر داد.

تغییرات به روز در زمان جدید

با همه این نتایج، این روش ها اکنون قابل استفاده و مثمرثمر نیست.

اینترنت یک گزینه مناسب و پاسخگو در بیشتر اهداف می باشد. اینترنت می تواند فراتر از سکوهای سنتی مانند بیلبودرها، مجلات، تلویزیون و . . . آگاهانه و بسیار اجتماعی تر کمک رسانی کند. اینترنت حتی کلیشه های نژادی را هم مورد هدف خود قرار می دهد.

هدف قرار دادن یک استراتژی کاملا کلیدی است. اما نمی توان از آن دوری جست. همان طور که فن آوری و تبلیغات دیجیتال در حال تحول است  تا بتوانیم دستاوردهای بیشتری ارائه دهیم، بازاریابان و تبلیغ کنندگان نیز باید روش های زیادی را به کار گیرند تا دیدی عمیق تر از نژاد و قومیت نسبت به مخاطبان داشته باشند.

تبلیغات دیجیتال راه را برای چالش های انتخابی بر روی افراد خاص متمرکز می کنند. در این روش به جای این که یک شبکه وسیع را مورد هدف قرار دهند، افراد خاص را مورد هدف خود قرار می دهند.

همان گونه که ردیابی پیکسل ها وکوکی ها در حال تکامل است، مقررات و قوانینی برای حفظ حریم خصوصی کاربران نیز می بایست برقرار باشد. اما زمانی که اطلاعات و تاریخچه کاربر جهت اطلاع رسانی و استراتژی های تبلیغاتی طراحی می شود، این خط مشی تا حد زیادی کمرنگ می گردد.

در حالی که گاهی خصلت های شخصی کاربران که مورد هدف قرار می گیرند، سازنده های اجتماعی در تبلیغات نیستند. به عنوان مثال، اگر یک برند لوازم آرایشی یک محصول را برای افرادی که پوست خاصی دارند ارائه دهد، این محصول می تواند از طریق وب سایت به فروش برسد. این گونه افراد که محصولات خاص تهیه می کنند، خرید از وب سایت را توسعه خواهند داد. برند آرایشی نیز می تواند یک بازنگری بهتر جهت دقت و کارایی در محصول خود انجام دهد.

در شبکه اجتماعی فیس بوک گزینه هایی جهت رسیدن هدف بر اساس ساخت بیولوژیکی وجود دارد. این پلت فرم از کاربران خود می خواهد که اطلاعات خاص خود را همانند قومیت، سن و جنس مشخص کنند تا به این وسیله تبلیغ کنندگان توانایی هدف قرار دادن کاربران را بر اساس سازه های بیولوژیکی داشته باشند.

بیرون از این محدوده هیچ راه مستقیمی برای تعیین شناسه های شخصی وجود ندارد. بنابراین استفاده از چنین بخش هایی که برروی ساختار اجتماعی تنظیم شده است بیشتر بر روی مفروضات و کلیشه ها قرار دارد. این نوع هدف گیری ها که از هویت های فردی در شبکه هایی مانند فیس بوک استفاده می شود،  جهت اقلیت افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

این مسئله مهم است که به خاطر داشته باشید، مخاطبان شما بخشی از یک گروه یا یک قوم یا حتی یک نژاد هستند نه تمامی آن ها. تمامی مخاطبان شما به یک محصول یا یک نوع تجربه مشابه علاقمند نیستند. هدف گیری بر اساس نژاد یک رویکرد بسیار پیچیده  در بازاریابی است. زیرا تبلیغ کننده می بایست مشتریان خود را از  چندین گروه متفاوت پیدا کند که در این روند ممکن است چندین گروه دیگر را ازدست بدهد.

در مواقعی نیز ممکن است دو گروهی که در لیست مشتریان شما هستند کاملا با هم متضاد باشند و دارای دو نوع سلیقه کاملا مخالف باشند. این موضوع،  کار تبلیغ کننده را به سختی پیش می برد.

یک رویکرد چندین جانبه را انتخاب کنید

تیم رسانه ای موفق می شود که همواره یک استراتژی چند منظوره را در پیش گیرد. هدف گیری چند منظوره می تواند در نمایش محصولات بیشتر، خدمات جذاب تر و چشم انداز دورتر طراحی شده باشد. با استفاده از هدف گیری چند منظوره می توان به مشتریان ثابت کرد که جهت تمامی قومیت ها و معیارهای متفاوت، آمادگی ارائه محصول یا خدمات را دارید.

یکی از جالب ترین بخش های بازاریابی آنلاین این است که می توان به ویژگی های مختلف مخاطب پی برد. و با توجه به ظرایف فرهنگی به تمامی آن ها رسیدگی کامل کرد.

زمانی که یک محتوای خلاق تولید می کنید، مطمئن شوید که نگرش و ارزش ها بیشترین تاثیرگذاری را منتقل می کنند.

طبق نظریه یکی از کارشناسان تبلیغات  به نام ژنرال Z ، همیشه می بایست بزرگ ترین سطح را در نظر گرفت که بیشتر از سایرین سطوح در معرض فرهنگ و سیاست جنسیتی قرار دارد. ژنرال Z معتقد است که جنسیت در این مورد یک تجربه ذهنی است که بر طبق گزارش های به دست آمده و رفتارهای متداول می تواند نوعی توهین تلقی شود. مانند کاربرد طنز، موسیقی، برجسته سازی ها و . . .

ارتباطات جدیدی را برای اولین مرتبه در تعدادی از پروژه ها از جمله در فصل چهارم سریال دیجیتال SummerBreak کشف کرده اند. زمانی که ارتباط بین طرفداران موسیقی مذهبی و کانال یوتیوب این سریال مورد بررسی قرار گرفت، متوجه شدیم که در بازاریابی نیز می توان بر مبنای رفتار مشتریان، روابط هوشیار و همپوشان را کشف کرد. به وسیله این روش می توان کاملا غیرمنتظرانه و جذاب، مخاطب را درگیرکرد.

چگونه برای بودجه تبلیغات و بازاریابی برنامه ریزی کنیم؟ | آژانس تبلیغاتی آیینه تهران ویژن

در صورتی که شما یک تبلیغ کننده هستید و می خواهید که با استفاده از قومیت به هدف خود بپردازید. زمان آن رسیده است که کمی عمیق تر به این مسئله فکر کنید که، مخاطبان شما واقعا چه کسانی هستند و چه اطلاعاتی از آن ها در دست شما هست ؟

همبستگی و بازخوانی بسیار موثر تر از هدف قرار دادن مخاطبان بر اساس سازه های اجتماعی مانند نژاد است. همان طور که عدم تطابق می تواند به یک باور اصلی در نسل جوان تبدیل شود، استراتژی های خلاقانه و هدف گیری های قدیمی نیز تاثیری نخواهند داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا