تاثیر نمونه محصول یا سمپلینگ در بازاریابی

از قدیمی ترین و پرطرفدار ترین شیوه های بازاریابی، تولید یک سری محصولات رایگان است. برندهای قدرتمند و بزرگی همچون McDonald’s، Starbucks، Coca-Cola و  Dunkin ‘Donutsاین روش را پیش می گیرند و آن را به یک رویداد رسانه ای تبدیل می کنند.

سمپلینگ چیست به عنوان یک روش کارآمد چه کاربردی دارد

سمپلینگ چیست ؟   روشی که به عنوان یک روش کاربردی و کارآمد به شمار می رود. این روش برای شما مشتریان وفاداری را خلق می کند. به این دلیل که واسطه ای میان محصولات و متقاضیان وجود ندارد. شما می توانید با استفاده از سمپلرها بدون وجود هیچ واسطه ای مانند یک فروشنده به مشتریان منتقل شده و در ذهن او ماندگار خواهد شد. هنگامی که همه آموزش ها برای برقراری ارتباط کارآمد به سمپلرها منتقل شده و با روش در زمان معرفی محصول تاثیر گذاری دو چندان خواهد شد.

نیروهای آموزش دیده در رابطه با سمپلر آموزش های خاصی را از قبیل مهارت در فن بیان و استفاده از زبان بدن می آموزند. روش استفاده نوین از سمپلینگ چیست ؟  در این روش نوین می توانید در ذهن مشتریان خود تجربه ای دلپذیر و ملموس را بر جای بگذارید به این شکل که فرد می تواند با بیانی دلنشین مشتری را با دعوت کردن به استفاده از تست به خرید محصولات ترغیب کنید.

معمولا این سوال پیش می آید چرا از سمپلینگ برای معرفی محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. به این علت که این محصولات قابل تست شدن هستند. معمولا شرکت های بزرگ برای تبلیغات در این زمینه از افرادی آگاه استفاده می کنند متاسفانه در کشور ما این نوع آموزش چندان جدی گرفته نمی شود.

در برخی از موارد رسانه ها نیز به کمک این روش از شرکت های بزرگ سودهای بسیار بزرگی عایدشان می شود. به عنوان نمونه، مک دونالد در حال برنامه ریزی برای ارائه ناگت های مرغ رایگان به مشتریان است.

از دلایل به کار گیری این روش در اقتصاد این است که مصرف کنندگان در قبال دریافت نمونه محصولات رایگان، قدردانی بسیاری از آن شرکت می کنند و بازاریابان نیز به دنبال روش های ارزان برای ارسال پیام های خود می باشند. طبق گزارش Scott Thurston رئیس پخش نمونه کالای خیابانی، تقاضای ۵۰۰۰۰ نمونه در ۲۵۰ ساعت کاری را دارد. که این عمل نیازمند حدود ۱۵۰۰۰ الی ۲۰۰۰۰ دلار نیرو می باشد. این شرکت می تواند تبلیغات خود را بر روی مانیتورهای تبلیغاتی که بر روی وسایل نقلیه تبلیغاتی تعبیه شده است، انجام دهد. که نیاز به چیزی در حدود ۱۰۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰ دلار می باشد. این تبلیغ در بیشتر برنامه های تلویزیونی پخش می شود. البته اگر نخستین مرتبه تبلیغ انجام شود هزینه ای برابر ۳۳۵۰۰۰ دلار را در بر می گیرد.

سمپلینگ | تبلیغات محیطی آیینه تهران
سمپلینگ | تبلیغات محیطی آیینه تهران

روش ارائه نمونه کالا یا همان سمپلینگ حتی در سوپرمارکت ها نیز رو به افزایش است. مدیر عامل شرکت کانوندایی اعلام کرد که در سه سال آینده رقم مصرف نمونه کالا در سوپر مارکت ها به دو برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

بودجه های رسانه ای

نمونه محصولات رایگان همانند یک رسانه است که از ابزار آلاتی از جمله برنامه ریزی استفاده می کند. دیوید سمرز، عضو هیئت مدیره خرده فروشی شرکت MEC که بازاریابی را در فروشگاه محصولاتش مدیریت می کند، می گوید : ” بودجه ای که برای نمونه کالاها در نظر می گیریم از بودجه ارتقا بازاریابی به دست می آید. در حال حاضر بخش فروش توصیه می کند که این بودجه را می بایست به طور مستقل در نظر بگیریم. و در این باره برنامه ریزی دقیق تری داشته باشیم.”

این روش می بایست به صورت یک هدف جداگانه رونق بگیرد. با تلاش در زمینه نمونه محصولات تاثیر بیشتری بر روی محصولات تولید شده می توان داشت. چرا که قادر به برقراری ارتباط با مصرف کننده خواهید شد. اما در مرحله فروش یک محصول به این حد به مشتری نزدیک نخواهید بود.

سمپلینگ | تبلیغات محیطی آیینه تهران
سمپلینگ | تبلیغات محیطی آیینه تهران

یکی از بازاریابان بزرگ در این زمینه می گوید که، در بخش نمونه محصول رایگان برای مشتری می بایست برنامه ریزی در قسمت خرده فروشی صورت گیرد. همچنین می توان یک میکروسیستم ایجاد کرد و همین طور که ادامه دهیم به یک ترافیک بزرگ محصولات بر می خوریم. به همین دلیل است استفاده از یک URL توصیه می شود.

مشخص است که شرکت مک دونالد  به این روش بسیار اهمیت می دهد. مانند ناگت های مرغی که همراه با ساندویچ های مرغ دریایی ارائه می شود. این شرکت در نظر دارد درحدود ۸ میلیون ساندویچ را با یک نوشیدنی به صورت رایگان ارائه دهد.

سرمایه گذاری

مارتا فایرون، مدیربازاریابی در مک دونالد در مورد هزینه این رویداد این گونه می گوید: ” این عمل یک سرمایه گذاری در کار است که از طریق یک شرکت در شیکاگو نمونه های رایگان توزیع شد. این شرکت مربوط به مرغ و تخم مرغ بود و از طریق یک آژانس که مربوط به فروشگاه دیجیتال است تقویت شد. “

در سال های اخیر نیز نمونه کالاهای بسیاری از برند های مختلف و بزرگ را مشاهده کرده ایم. شرکت Burrito McSkillet ، مک دونالد و بسیاری از شرکت های دیگر توانسته اند ازاین طریق به نتایج خوبی دست پیدا کنند. مک دونالد در طول این رویداد ۳ میلیون ساندویچ را به فروش رساند. و فروش ساندویچ هایش دو برابر افزایش یافت.

صنعت گران بسیاری توانسته اند از طریق افزایش نمونه های کالا به شرایط اقتصادی بهتری دست پیدا کنند. تام پیرکو رئیس شرکت Bevmark می گوید : ” این روش از کارهای بسیاری اساسی است و نتایج آن کاملا مشخص است. ” این روش درست مانند زمانی است که درآمد کم است و معمولا محتاط تر عمل می شود. و این جور مواقع اشتیاق بیشتری برای خرید آن چه که ارزشمند تر است پیدا می کنید.
Donuts Dunkin یک روز را به عنوان “روزه قهوه آزاد ” بر گزار می کند. در آن روز به نمونه محصولات جدید قهوه می پردازد.

لری لایت، افسر ارشد بازاریابی مک دونالد و موسس مشاور شرکت Arcature ، گفت : ”  ارائه نمونه محصولات رایگان هیچ ارتباطی با اقتصاد ندارد. بازاریابان به خوبی می توانند تخفیف دهند تا مصرف کنندگان اقلام را ارزش گذاری کنند. اما از بین بردن ارزش برندها آسیب جدی وارد می کند. در حالی که نمونه محصولات تا ۸۰ % مشتریان و مصرف کنندگان را به خود جلب می کند. و در حدود یک سوم آن ها مایل به بازگشت و پرداخت هزینه بابت همان کالا می باشند. “

علاوه بر این توزیع کوپن های کالا نیز در روزنامه های محلی و معتبر می تواند یک روش برای خرید بیشتر انواع مختلف کالا مانند قهوه را برای مشتریان همراه داشته باشد. این حرکت بیش از ۱۳۰۰۰ درخواست برای نمونه کالا را آماده می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا